Mistrovství ČR na krátké trati 144 MHz - Olomouc

První medaile z republikových závodů – O-sport Cup 2012 Olomouc
            Na olomouckou pevnost Radíkov jsme se vypravili poslední dubnový víkend za příslibu parného "červencového" počasí. Vysoké teploty a možnost prodloužit si víkend o jeden pracovní a jeden sváteční den zřejmě vyhnaly z Prahy všechny Pražáky a další výletníky, kteří chca nechca musí při cestě za svým cílem stověžatou matičkou projet. Připočteme-li ke svátečním řidičům ještě množství uzavírek na dálnici D1 do Brna a na Olomouc, netřeba se divit, že se mnohým cesta protáhla.
Naše cesta vede z Frantovek přes Plzeň na Jižní spojku. Tam se trochu zpomalujeme, neboť před lanovým mostem je zúžení, ale nic dramatického. Asi po ¾ hodině se dostáváme na hradeckou dálnici. Jedeme dohromady tři auta – Mirek, Honza a Vašek. Za námi asi o hodinu a půl později vyjíždí Jindra. Zelená vlna hlásí dlouhé kolony na D1, na naší trase po D11 je jen jedna nehoda, tak na 15 minut zdržení. Na olomouckou pevnost Radíkov dojíždíme za tmy asi ve čtvrt na deset večer. Jindra přijíždí asi hodinku po nás. Mezitím pražáci přivezli Kraba a z Brna dorazila Želva. Po ubytování v chatkách a krátké přípravě na sobotní závod jdeme kolem půlnoci spát.
            Sobotní Mistrovství ČR na krátké trati v pásmu 144 MHz se běží na mapě Lošov, což je asi 5 km vzdálená vesnice. Východní hranice závodního prostoru je ohraničena železniční tratí a potokem. Za nimi začíná vojenský výcvikový prostor Libavá. Instruktáž pro nejmladší: „Pokud se ztratíte, obrátíte se zády ke slunci a půjdete tak dlouho, až narazíte na silnici, po které jsme přijeli. Tam zůstanete stát, než Vás někdo najde.“ Naštěstí nic takového nebylo třeba. Trať byla postavena víceméně do oblouku zprava doleva s určitou možností volby pořadí na začátku závodu. Kupodivu nebyly žádné zásadní problémy se zaměřením kontrol, jak by se dalo u 30 sec relacích na dvoumetru očekávat. V tomto závodu tak namísto kufrování spíše překážel hojný ostružinový podrost.
            Z našich dopadla nejlépe děvčata, která v kategorii D14 obsadila tři první místa v pořadí Metro, Charlota a Pipi. Vzhledem k tomu, že nepřijela Danča, tak jsme přišli o medaili v kategorii D12. Bronzovou medaili  přidala ještě Myšák v kat. D16 a na 5.místě doběhla Hubert v D19. Ostatním děvčatům se tolik nedařilo. V mužských kategoriích získal medaili jenom Mirek v M50, který doběhl na třetím místě, pátý skončil Dan (M12). Také Samík byl pochválen za to, že našel jednu kontrolu a došel do cíle. Krab křižoval závodní prostor sem a tam, až našel na svých postupech sedm kontrol z osmi možných.
            Mirek o trati: Po startu jsem se rozhodoval mezi trojkou, která byla dost silná, a pětkou. Ta mohla být na prvním nebo druhém hřbetu vpravo. Rozhodl jsem se pro pětku a naběhl jsem na první hřbet, samozřejmě byla na druhém. To mě stálo dvě relace (cca 5,5 minuty). Vzhledem k tomu, že pro další postup 3 – 2 – 4 hovořilo víc cest mezi trojkou a dvojkou a také to, že trojka byla po startu dost silná a nechtěl jsem si jí nechat za sebou, otáčím na trojku. Další postup na kontroly 2 a 4 je po cestě, poslední kontrolu dohledávám za kamenným srázem v hustníčku. Do cíle dobíhám v čase 40:08 min, podle měření jsem uběhl 5,2 km. O 8 vteřin mne poráží Jura Mareček a o necelých 5 minut (to je ta pětka) Stanko Čufer ze Slovinska.
            Odpolední kulturně poznávací vložku jsme strávili různě – někdo návštěvou ZOO na Svatém kopečku, někdo návštěvou pevnosti FORT Radíkov, další výukou a učením chemie anebo spánkem.
            Nedělní klasika na osmdesátce se běží na mapě FORT. Z domova máme hotovou taktickou přípravu v podobě stažených map. Na start se podle pokynů jde pěšky cca 1,5 km, cíl je v místě ubytování. Honza typuje místo startu (přesně) a podle toho, jak kdo vyhledává kontroly i jejich rozmístění. Typově půjde opět o oblouk, tentokrát zleva doprava. Nad mapou jsme rozebrali různé postupy v terénu s využitím cest po zadním okraji závodního prostoru. Ráno mě budí naši zmatení chlapci v půl sedmé, že zaspali a že jsou odevzdat přijímače (ty se odevzdávají v půl osmé do beden pořadatelů k převozu na start). Asi se nepodívali na hodinky... Ale ne, to si z nich jen Metro trochu vystřelila. Po skupinkách jsme se přesunuli pěšky na místo startu. Začíná foukat silný vítr, ale je pořád jasno a sluníčko připaluje. Děvčata v D14 opět běžela dobře a obsadila první, druhé a čtvrté místo v pořadí Metro, Charlota a Pipi. Čtvrtá byla i Myšák (D16), která na první kontrole (trojka) v bažinkách ztratila levou botu a celou trať oběhla v ponožce. Dařilo se i Elišce, která v ženách vybojoval taktéž bramborovou medaili. U kluků to bylo obdobné jako předchozího dne. Na pátém místě doběhl pouze Peps (M12) a Petr (M20). Na medailové pozice v mužských kategoriích tak dosáhl pouze Mirek (M50), který vybojoval stříbrnou medaili.
            Opět Mirek:  Večer a ještě ráno s Honzou diskutujeme nad možnými variantami postupu. Před startem předávám tyto taktické informace děckám a poté v čase 35 startuji. Po prvním zaměření a zákresech se m jeví jako nejlepší varianta postupu R2 – 3 – 1 – 4 – M s tím, že v nejhorším případě půjdu na čtyřku opět kolem trojky, pokud to bude výhodnější. Pokud ne, tak využiji zadní cestu z jedničky na čtyřku. Rychlou dvojku dělám v relaci, trochu jsem ji přeběhl. Potom jdu na zpevněnou cestu, nevšiml jsem si pěšinky pod R2, mohl jsem být na trojce o chvíli dříve. Postup na jedničku je OK, Čtyřminutový azimut je završen nalezením kontroly asi 15 sekund před začátkem relace bez většího zdržení. Využívám zadní postup ke čtyřce, kterou mám zakreslenu na hřbetu u velkých cest. Začíná relace, ale čtyřka je evidentně o nejméně dalších 600 m dál. Na další relaci ji dohledávám a běžím do cíle. Čas 58:03 min znamená druhé místo, opět za Slovincem Stanko Čuferem.
            Oba dva závody byly zároveň prvními nominačními pro letošní Mistrovství Evropy žáků a dorostu, které se koná začátkem prázdnin ve dnech 11-14.7.2012 v litevském Siauliai, a pro Mistrovství světa veteránů, které pořádá Srbsko v okolí města Kapaonik v první polovině září 2012. Vedení v nominačním žebříčku v kat. D14 si tak zajistila Metro s 22 body před druhou Charlotou (18 bodů). Rovněž ve veteránech je v čele Mirek (M50) s 20ti body. Všechny ještě čeká o nominaci na evropský nebo světový šampionát urputný boj se soupeři na dalších nominačních závodech.
            Cesta domů proběhla v pořádku a i největší opozdilci byli doma do 22 hodin.