14.mistrovství Evropy žáků a dorostu 12-16.6.2013 Tři Studně

Daniela Trpáková si z Vysočiny přivezla titul Mistra Evropy
Česká výprava získala 22 medailí, chebští závodníci jich přivezli sedm.

V pořadí již 14. Mistrovství Evropy žáků a dorostu v rádiovém orientačním běhu uspořádala Asociace ROB ČR v polovině června ve Třech Studních na Vysočině. Mimo domácích závodníků se šampionátu zúčastnili sportovci z Chorvatska, Německa, Polska, Rumunska, Ruska, Slovenska, Slovinska a Ukrajiny. Česká výprava pod vedením trenérů Vlasty a Miroslava Vlachových a za asistence Miroslava Vlacha ml. získala rekordních 22 medailí, z toho 10 zlatých, 4 stříbrné a 8 bronzových.

Den první – příjezd, trénink, zahájení

Po příjezdu a ubytování v hotelích Horník a Horácko ve Třech Studních u Nového Města na Moravě probíhal trénink v pásmu 144 MHz (2 m) a 3,5 MHz (80 m). Čeští reprezentanti – Justýna Bouchalová (Č.Třebová), Anna Sobotková, Anna Chmelařová (obě Praha), Petra Liďáková a Daniela Trpáková (obě Cheb) v kategorii D14, Dominik Šrom, Martin Kinc, Vojtěch Bžatek (všichni Bílovice n/Svit), Jan Švec (Praha), Tomáš Lahučký (Cheb) v kategorii M14, Barbora Matoušková (Praha), Kateřina Bžatková (Bílovice n/Svit), Tereza Synková, Kateřina Papežová a Michaela Kučová (všechny Cheb) v kategorii D16 a Martin Šimáček (Pardubice), Robert Polák, Jan Priessnitz, Matěj Žáček (všichni Bílovice n/Svit) a Jakub Petříček (Liberec) v kategorii M16 si stejně jako ostatní závodníci, jichž se na toto mistrovství sjelo téměř  sto, mohli vyzkoušet, jak jim půjde zaměřování v místních podmínkách.
 Večer následovalo krátké zahájení za účasti starostů okolních obcí a zástupců Kraje Vysočina a vystoupení místního klubu sportovního aerobiku. Po zahájení a večeři se konala taktická příprava na první závod, který se běžel v pásmu 144 MHz (2 m) na mapě Medlov.

Den druhý – závod v pásmu 144 MHz (2 m)

Dvoumetr je technická disciplína, kde záleží nejen na rychlém běhu a postupu podle mapy, ale zejména na správném a přesném zaměření vysílačů kontrol. Na šíření rádiových vln v tomto pásmu mají vliv terénní nerovnosti, podloží a mnohdy i vlhkost. Závodní prostor Medlov měl všechny tyto negativní vlastnosti. Při taktické přípravě trenér Mirek Vlach rozebral možné varianty stavby trati. Celkem správně jsme si určili místo cíle, možnosti umístění startu a rozmístění kontrol v terénu. Po příjezdu na start bylo zřejmé, že dvě kontroly budou v zadní části závodního prostoru. Další odhad byl ten, že budou dvě náběhové kontroly, aby se závodníci po startu rozdělili a neběželi společně, poslední pátá kontrola měla být uprostřed. Stavitel Karel Fučík ale mínil jinak a jako náběhovou kontrolu (závodník vyhledává kontroly v libovolném pořadí podle svého záměru) zvolil kontrolu č. 2, trojku a čtyřku umístil vlevo a vpravo za ní. Jednička a pětka byla podle předpokladů až za nimi na druhé straně mapy.
            Čeští závodníci se s nástrahami trati vypořádali na výbornou. Jako blesk prolétl závodním prostorem Martin Kinc a s časem 45:07 si doběhl pro zlatou medaili. Honza Švec, který startoval úplně poslední, druhým místem zajistil i vítězství v soutěži družstev. Podle stejného scénáře postupovali i dorostenci, když vítězství vybojoval Martin Šimáček v čase 43:01 a z druhé pozice mu na záda dýchal Matěj Žáček s 5ti minutovou ztrátou. I zde bylo jasné zlato v soutěži družstev. Mladším děvčatům se až tolik nevedlo, přesto obsadila Daniela Trpáková při své premiéře krásné páté místo. Součtem časů se sedmou Aničkou Chmelařovou to stačilo na třetí místo v družstvech. Stejné umístění, tedy bronz, vybojovala starší děvčata, když nejlepší Bára Matoušková doběhla čtvrtá a Tereza Synková desátá. Česká výprava tak měla po prvním dnu čtyři zlaté, dvě stříbrné a dvě bronzové medaile.

Den třetí – sprint

Sprint se běhá v pásmu 3,5 MHz (80 m) a na programu žákovského a dorosteneckého mistrovství se objevil vůbec poprvé. Z tohoto důvodu pořadatelé připravili předchozího odpoledne tréninkový závod ve sprintu. Relace vysílačů je velmi krátká, pouhých 12 sec, a závodník musí za tuto dobu přesně zaměřit a určit tak směr ke kontrole. Stojany s razícím zařízením zde nemají lampiony a tak  je snadné je přehlédnout. Závod ve sprintu se běhá dvoukolově, tzn. že závodník najde určené kontroly v prvním kole, poté razí přechodovou kontrolu, která vysílá trvale, a vyráží na kontroly druhého kola. V České republice se sprint v této podobě běhá již od roku 2005 a česká výprava tak měla políčeno na další cenné kovy.
            V kategorii M14 se vítězem stal Fedir Karpovych z Ukrajiny, druhé místo obsadil Honza Švec a třetí doběhl Vojtěch Bžatek. V první desítce se umístili ještě šestý Martin Kinc a sedmý Tomáš Lahučký. Čeští závodníci ovládli i kategorii M16, kde zlatou medaili vybojoval Matěj Žáček, bronz Martin Šimáček a bramborová medaile připadla Robertu Polákovi. Mezi naše borce se dokázal vměstnat pouze na druhém místě doběhnuvší Arsentiy Abramov z Ukrajiny. V dívčích kategoriích získala zlatou medaili Kateřina Bžatková, kterou na stupně vítězů doprovodily druhá Luchana Naumenko z Ukrajiny a třetí Natalia Ravkova z Ruska. V mladších dívkách jsme na medaile nedosáhli a děvčata obsadila osmou až dvanáctou pozici. Vzhledem k tomu, že čtyři z nich byly na evropském šampionátu poprvé, lze jejich umístění považovat za dobré.
            Po druhém závodním dnu tak měli čeští reprezentanti bilanci 6-3-4 a vedli před Ukrajinou, Ruskem a Slovenskem.

Den čtvrtý – závod v pásmu 3,5 MHz (80 m)

Třetí závod čtrnáctého evropského mistrovství se běžel na mapě Zubří. Trenér Mirek Vlach před závodem zvolil jinou metodu přípravy a večer před závodem nechal závodníky, aby si na mapě závodního prostoru postavili vlastní trať. Ráno, po příjezdu na start, již bylo zřejmé, že se opět poběží přes celou mapu křížem krážem. Mirek správně určil jako náběhovou kontrolu č. 3 a rovněž její umístění. „Strefil“ i další dvě kontroly. Se závodníky pak před startem probral možné postupy na trati včetně dohledávání na azimut. Vlasta Vlachová jako trenérka a současně i psycholožka, stejně jako v předchozí dny, uvedla všechny naše závodníky do psychické pohody, tolik potřebné pro úspěšné absolvování závodu.

Poslední den byl pro české barvy opět vynikající. Česká reprezentace vybojovala devět medailí a celkovým ziskem 22 cenných kovů suveréně zvítězila. V dorostencích vyhrál o 5 minut Martin Šimáček před druhým Němcem Nilsem Steinem a třetím Janem Priessnitzem, na pátém místě doběhl Robert Polák, v družstvech dorostenci opět vyhráli. V kategorii M14 byl nejlepší Vojtěch Bžatek na čtvrtém místě a Dominik Šrom na šestém místě, v družstvech pak skončili třetí. Při své premiéře na MEŽD si pro titul Mistryně Evropy doběhla Daniela Trpáková, druhé místo obsadila Ukrajinka Anna Novopashyna, bronzovou medaili vybojovala Anička Sobotková následována čtvrtou Aničkou Chmelařovou. Rovněž děvčata získala v družstvech zlatou medaili. Dorostenky se také nedaly zahambit a v jednotlivcích vyběhla Katka Bžatková stříbro a v družstvech děvčata dosáhla na bronzovou medaili.

Česká republika tak dosáhla největšího úspěchu za celou dosavadní historii konání MEŽD a ziskem 22 medailí (10 zlatých – 4 stříbrné – 8 bronzových) suveréně zvítězila v hodnocení národů před druhou Ukrajinou s 16ti medailemi (5-9-2), třetím Ruskem se 17ti medailemi (3-5-9). Na čtvrtém místě skončilo Slovensko se 3 medailemi (2-1-0), za nimi Německo s jednou stříbrnou a Rumunsko s jednou bronzovou medailí.

A úspěchy chebských závodníků? Mimo dorostenek to byla pro všechny ostatní premiéra na nejvyšší evropské soutěži. Výborně zaběhla Daniela Trpáková, která si ze šampionátu odvezla titul Mistryně Evropy jak v individuálním závodu, tak i v soutěži družstev, k tomu přidala ještě bronz za družstva z dvoumetru. Petra Liďáková, která byla z české výpravy nejmladší, si odvezla zlato a bronz se soutěže družstev. V jednotlivcích skončila vždy kolem poloviny startovního pole, což je velice potěšitelné. Tomáši Lahučkému příliš nevyšel první závod, ale v dalších dvou dokázal držet krok s těmi nejlepšími a umístil se dvakrát na sedmém místě. I on si ze Třech Studní odvezl zlato a bronz za družstva. Tereza Synková, Katka Papežová a Michaela Kučová  získaly dvě bronzové medaile v soutěži družstev. Celková bilance pro Cheb je tak tři zlaté a čtyři bronzové medaile.

Příští rok se koná 15.MEŽD v ukrajinském městě Vinnytsia cca 200 km jihozápadně od Kijeva. Jeho účastníkům už teď přejeme mnoho úspěchů.

- - / - - - / . // - - / - - - / . //   - - / - - - / .. // - - / - - - / .. //   - - / - - - / ... // - - / - - - / ... //   - - / - - - / .... // - - / - - - / .... //   - - / - - - / ..... // - - / - - - / ..... //