Mistrovství Evropy 2013 - Polsko - Kudowa Zdroj 7-14.9.2013

19. mistrovství Evropy (IARU R1) v rádiovém orientačním běhu odstartovalo v neděli závodem ve foxoringu. Běželo se v těsné blízkosti města a přestože se to nezdálo, závodníky čekaly pěkné kopce. Pro chebské barvy dopadl úvodní závod poměrně slušně: Mirek v M50 obsadil 4.místo a Blanka v D35 doběhla šestá.

výsledková listina

V pondělí byl na pořadu druhý závod, kterým byl sprint, byl avizován do lázeňského parku a okolí (okolí je poměrně prudký kopec s vysílačem hned za hotelem Monte Verdana, kde se bydlí). Stavitel trochu nesmyslně umístil jednu z kontrol pod nejprudší svah a protože po startu nebylo jednoznačné, že je tam kde je, z dvouset hlavého startovního pole na ní začali je 4 závodníci. Blanka výborným během s téměř žádnou chybou vybojovala ZLATO, na Mirka opět zbyla bramborová medaile za 4.místo.

výsledky sprint

Po dnu volna a oficiálním tréninku na klasiky se ve středu běžela osmdesátka a dvoumetr. Pořadatelé zvolili jako závodní prostor polskou stranu Orlických hor s doběhem v biatlonovém areálu. Start sice umístili nahoru na sjezdovku, ale údolí hluboká cca 200 m s příkrými svahy udělaly zejména z dvoumetr pěkný masakr. Kolem poloviny závodníků bylo po limitu nebo bez kontrol. Blanka běžela v pásmu 80 m a vedlo se jí dobře. Doběhla si pro bronzovou medaili, a protože v družstvech spolu s Jitkou a Pavlou získaly stříbro, zkompletovala si svou sbírku medailí od zlaté po bronzovou. Mirkovi se závod nepovedl, takže učinil správné rozhodnutí a s jednou kontrolou doběhl v limitu do cíle. I tak byl hodnocen jako jedenáctý. Protože Jura závod nepokazil a v jednotlivcích skončil druhý, v družstvech obsadili rovněž druhé místo.

výsledky 1.klasika   výsledky 1.klasika družstva

Po čtvrtečním volném dnu, kdy jsme si prohlédli Bludné a Bílé skály ve Stolových horách, nás čekala druhá klasika. Cíl byl opět v biatlonovém areálu, start byl v údolí v lázeňském městečku Duszniki. Dvoumetr byl proti předvčerejšku daleko lépe měřitelnější, i když i tady bylo poměrně hodně závodníků bez kontrol nebo po limitu. Blanka vybojovala v jednotlivcích stříbrnou medaili a v družstvech získala druhou ZLATOU medaili. Mirek zvolil jiný postup než většina jeho soupeřů, ale hlavně nechával vždy 2-3 minuty před dohledávkou (na trojce dokonce 5 minut), když musel počkat na začátek relace. V jednotlivcích byl třináctý a v družstvech s Jurou  vybojovali bronzovou medaili.

výsledky jednotlivci  výsledky družstva

Z 19.mistrovství Evropy (IARU R1) si tak vezeme 2x zlatou, 3x stříbrnou, 2x bronzovou (a 2x bramborovou) medaili.

Kompletní výsledková listina ME 2013

Článek do novin (který nebyl otištěn):

Blanka Adámková vybojovala na 19.mistrovství Evropy v rádiovém orientačním běhu pět medailí a stala se dvojnásobnou Mistryní Evropy. Miroslav Vlach st. přivezl z polské Kudowa Zdrój stříbro a bronz.

Čeští reprezentanti se spolu se zbytkem starého kontinentu sjeli kousek za Náchod do lázeňského městečka Kudowa Zdrój, těsně za česko-polskou hranicí, na 19. Mistrovství Evropy v rádiovém orientačním běhu. Chebský oddíl ROB reprezentovali Blanka Adámková (kat.D35) a Miroslav Vlach st. (kat.M50). Ubytování v hotelu Monte Verdana se jevilo na standardní úrovni, dokonce byla téměř celá česká výprava ubytována na jednom patře. Část veteránů našla azyl v chalupě v Malé Čermné na české straně hranice, což bylo od hotelu asi 1,5 km.

Závod ve foxoringu (kombinace orientačního běhu a ROB) se běžel na mapě Kudowa Zdrój – jih. Start byl umístěn pod kopcem za posledními domy města. Avizovaný formát mapy A3 se dal nakonec složit na polovinu.  Závodníci byli voláni na start 6 minut předem, dvě minuty před startem si mohli upravit mapu. Vzhledem k tomu, že na ní byly nakresleny všechny kontroly, tedy i ty, které se nevyhledávaly, bylo třeba pečlivě vyškrtat cizí kontroly a rozmyslet si minimálně náběhovku a postup k ní. Blízko za startem byly umístěny dvě náběhové kontroly, které závodníky rozhodily do různých směrů. Poté následoval poměrně dlouhý postup na další kontrolu. Bylo možno zvolit obíhačku po místní silničce nebo kratší cestu lesem přes vršky. Další část závodu už byla poměrně kopcovitá, a to až do poslední kontroly. Následoval asi 800 m rychlý seběh do cíle. Miroslav Vlach doběhl na 4.místě se ztrátou necelé minuty na bronz, když na celé trati neudělal žádnou větší chybu.. Blanka Adámková při své premiéře na ME obsadila velice slušné  6.místo. Česká republika získala v „zahřívacím“ závodu 8 medailí, z toho 2 zlaté, 3 stříbrné a 3 bronzové.

Následujícího dne byl na programu sprint, který se běhá na 12 sekundové relace a čas vítěze se má pohybovat kolem 15-18ti minut. Pořadatel závod umístil těsně za hotelový komplex, kde se tyčil kopec s vysílací věží. Doběh do cíle byl avizován na lázeňskou promenádu s téměř 450 m dlouhým doběhovým koridorem. Sprint vyžaduje rychlé zaměřování a bleskové rozhodování ve volbě pořadí kontrol. Po startu ale nebyla první náběhová kontrola č. 4 dobře zaměřitelná. Stavitel ji umístil pod prudký kopec, po startu ale záměr směřoval do poloviny svahu a tak na ní začali z 230ti hlavového startovního pole pouze čtyři závodníci, mezi nimi naštěstí i Veronika Krčálová (D20), která zvítězila rozdílem 5ti minut před druhou Hanou Fučíkovou. Blanka Adámková v závodu zužitkovala taktickou přípravu před závodem, kterou si spolu s Mirkem Vlachem naordinovali a ve své kategorii D35 získala svou první zlatou medaili a titul Mistryně Evropy. Téměř nekonečný cílový koridor proběhl Mirek o dvě vteřiny rychleji než Blanka, přesto na něj zbyla již podruhé bramborová medaile. Průměrné dosažené časy byly kolem 30ti  minut, během kterých závodníci vyhledali 10-12 kontrol, uběhli přes 3 km a nastoupali cca 150 výškových metrů.  Naši reprezentanti vybojovali ve druhém závodu šampionátu 6 zlatých, 3 stříbrné a 3 bronzové medaile a z toho bylo vidět, kdo této disciplíně kraluje.

Po dni volna se běžely závody na klasické trati, které zahrnovaly jak závod jednotlivců, tak i soutěž družstev. Předpokládalo se, že se poběží v kopcích, ale tak velké „krpály“ nikdo nečekal. Juniorky a veteránské kategorie D35, D50, D60, M60 a M70 startovaly v pásmu 80 m (3,5 MHz), ostatní kategorie čekal neuvěřitelně obtížný dvoumetr (144 MHz). Start byl sice umístěn na sjezdovce nad dalším lázeňským městečkem Duszniki, startovní koridor ale vedl dolů z kopce a tam, jak známo, dvoumetr příliš neměří. Jak někdo trefně poznamenal „dejte si pod zadek igeliťák, ať ten tobogán sjedete rychleji“.  O obtížnosti závodu svědčí i to, že dvě třetiny závodníků nenašlo všechny kontroly nebo doběhli po časovém limitu. Startující v pásmu 80 m na tom byli o něco lépe, co se týká zaměřování, ale kopce je čekaly naprosto stejné. Cíl byl situován do biatlonového areálu. Blanka opět výborně zabojovala a doběhla si pro bronzovou medaili, v soutěži družstev pak pro stříbro. Mirkovi se závod příliš nepovedl a tak učinil jediné správné rozhodnutí a včas obrátil do cíle a po doběhu z toho byla stříbrná medaile v soutěži družstev. Čeští reprezentanti si připsali medailové úspěchy   téměř ve všech kategoriích a na stupně vítězů si došli pro 5 zlatých, 6 stříbrných a 7 bronzových medailí.

Posledním závodem byla opět klasika, a to v opačných pásmech. Startovalo se tentokrát dole pod kopcem přímo ve městě Duszniki v blízkosti fotbalového hřiště, doběh byl opět do biatlonového areálu necelých 200 m výškových metrů nad startem. Přestože se mnozí závodníci startující na dvoumetru poučili od svých kolegů, kteří tuto disciplínu již měli za sebou, i tak ze startovního pole byla téměř polovina závodníků bez všech kontrol nebo po limitu. Blanka zvládla svůj dvoumetrový závod velmi dobře takticky a přesto že kontrolu č. 1 dohledávala v prudkém svahu asi 20 minut, její úsilí bylo korunováno stříbrnou medailí a druhým zlatem a titulem Mistryně Evropy v soutěži družstvech. Mirek na osmdesátce zvolil postup v opačném směru než většina jeho soupeřů (kopec byl z obou stran stejně vysoko) a nevyšly mu moc dohledávky na relace, ale i tak z toho byla bronzová medaile v týmech. Ani při posledním vystoupení se česká výprava neztratila. Vybojovala 6 zlatých, 8 stříbrných a 7 bronzových medailí. V kategorii mužů byly na stupních vítězů pouze české dresy, když chlapi obsadili první až třetí místo.

Česká republika získala na tomto šampionátu neuvěřitelných 59 medailí,  přičemž 19x zazněla česká hymna. Na tomto úspěchu se sedmi cennými kovy podíleli i chebští radioorientační běžci Blanka Adámková, která se stala dvojnásobnou Mistryní Evropy a přivezla si mimo dvou zlatých také dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili, a Miroslav Vlach, jehož bilance je jedna stříbrná a jedna bronzová medaile. K tomu je třeba připočíst ještě jeho dvě čtvrtá místa ve sprintu a foxoringu. Celý šampionát byl velice náročný, a to jak po stránce fyzické (Mirek  nastoupal na uběhnutých cca 25 km ze všech čtyř závodů asi 1600 výškových metrů), tak i po stránce technické a taktické. Obdobně obtížný dvoumetr se běžel naposledy v roce 2010 na Mistrovství světa v Chorvatsku, tam se ale na jeho náročnosti mimo kopcovitého terénu podepsal také vytrvalý a hustý liják.

Naši reprezentanti budou své postavení ve světové a evropské špičce obhajovat v příštím roce na mistrovství světa v Kazachstánu a o rok později na dvacátém mistrovství starého kontinentu v Mariánských Lázních.

- - / - - - / . // - - / - - - / . //   - - / - - - / .. // - - / - - - / .. //   - - / - - - / ... // - - / - - - / ... //   - - / - - - / .... // - - / - - - / .... //   - - / - - - / ..... // - - / - - - / ..... //