1. soustředění ŽDR - Sklárna očima Charloty Svatkové

Na 1. jarní soustředění Žákovské a dorostenecké reprezentace, které se konalo 20. - 24.3.2014 ve škole v přírodě Sklárrně v Žihli,jsme se těšili už od Nového roku. Hned po příjezu a ubytování nám byla sdělena pravidla "hotelu Sklárna" - byly jsme ubytováni na nejhezčí budově. Kluci ze ŽDR spolu s Jurajem bydleli v jiném patře než my holky a REPRE. Asi v 18 hodin, když už všichni dorazili, jsme se všichni sešli na schůzi, kde nám trenér ŽDR  připoměl naše cíle, které jsme si dali na posledním soustředění v Hradci Králové a sdělil nám účel tohoto soustředění : po zimě opět držet své rádio a zjistit kdo jak trénoval přes zimu.
Druhý den v pátek se běžela klasika 144 MHz, cílem bylo oživit si po zimě zaměřování, zákresy,..apod. Vždy dvě kategorie běžely stejnou trať pouze s jiným koridorem. (D16 + 19, MD14, M16+19, MD20). Start byl v údolí takže jsme museli vyběhnout na kopec, ale i když jsme byli kousek od startu, byly kontroly dobře zaměřitelné. Trať nebyla moc náročná - šlo o to dobře si zaměřit kontroly. Jako druhý, po obědě a odpoledním klidu, se běžel Cross který měl prověřit naši zdatnost po zimě. Okruh měl 650 metrů a každý běžel 2 - 5 kol podle toho v jaké je kategorii. Vyběhlo se po cestě na konci určitého úseku byla SI jednotka kterou jsme orazili a pokračovali do kopce. Na vrcholku kopce byla další SI jednotka, po oražení se pokračovalo dál a to seběhem z kopce, pak následovala rovina a nakonec hustník. Za každým úsekem byla 1 SI jednotka kterou jsme orazili abychom věděli jaký čas v daném úseku máme a jak zdatní tedy jsme. Jako poslední se běžela hvězdice na 3.5MHz a kontroly byly vzdáleny do 400metrů od startu. Večer od 19:30 se konala schůze, kde jednotlivci ukazovali své postupy a chyby. Trénéři (Juraj a Andrej) jim radili čeho se příště vyvarovat a ptali se nás na nějaké věci, které řekl aby věděl jestli dáváme pozor. Pak nám řekl pár technických věcí a denní program následujícího dne a šli jsme spát (schůze totiž trvaly něco kolem 2 hodin).
V sobotu se opět běžel závod na 144 MHz klasika (stínování), ale tentokrát bylo cílem běžet to jako by to byl normální závod. Trať byla stavěná do vějíře a bylo velice důležité dobře měřit kontroly a hlavně zvolit si dobrý postup. Tady už to docela házelo, ale pořád se to nějak dalo dohledat. Největší potíže byly asi s kontrolou 3, protože ji většina z nás čekala mnohem dříve než byla. Odpoledne jsme běželi sprint, který nebyl náročný. Mnoho z nás si ale hned po startu naladilo rychlou frekvenci kontrol, takže chvíli trvalo, než jsme si uvědomili, že běžíme špatně. Ale podle mě se sprint povedl. Asi hodinu po doběhu všech závodníků jsme s Jurajem, na chodbě ubytovny, dělali strečing. Byla to sranda a zároveň jsme se naučili nové protahovací cviky které je dobré dělat po závodě, aby nás nebolely svaly. Hodně jsme se při tom nasmáli, hlavně jsme všichni obdivovali Juraje, když ze svíčky udělal stojku na hlavě. Večer pak byla opět schůze a Juraj si od nás vybral tréninkové deníky, aby zjistil jak si je vedeme a co jsme přes zimu dělali. A pak byly zase rozbory tratí. Protože se běželo stínování, trať komentovali hned dva lidi. Bylo to dobře protože i my ostatní jsme se dozvěděli třeba nějaké nové chyby a do budoucna se jich můžeme vyvarovat. Hodně lidí se na těch přednáškách nudilo a usínalo, protože byly fakt dlouhé, ale věřím že k něčemu byly dobré.
Poslední den soustředění jsme vstali v 7.15 (ostatně jako každý den) a začali si balit věci k odjezdu, po snídani se běžel pětiboj. Mě přišel poněkud náročný, hlavně tedy 144MHz a Foxoring. Na pásmu 144MHz a 3.5 MHz klasiky byly 3 kontroly, na Foxoringu a sprintu bylo kontrol 5 a na OB kontrol dokonce 10, ale kategorie MD14 běžely kontrol o něco méně než my ostatní. Začínala jsem na Orienťáku který byl hned v areálu Sklárny a nebyl nijak náročný. Zato Foxoring náročný byl, podle někoho byl velice náročný i sprint (to nemohu posoudit protože jsem ho nestihla). Zkrátka a jednoduše je pětiboj náročnou disciplínou.
Po pětiboji už následovala jen závěrečná schůze, úklid a odjezd domů.