Mistrovství Evropy žáků a dorostu 4-8.6.2015 - Zamosc - Polsko

Nominace na Mistrovství Evropy žáků a dorostu - Zamoszcz - Polsko - 4-8.6.2015

Ve středu dne 3.6.2015 odcestovala česká výprava do dějiště 16.mistrovství Evropy žáků a dorostu do polského města Zamosc. Čekala je cesta v délce cca 9ti hodin. Výpravu tvořili tři členové realizačního týmu a současně řidiči (Juraj, Andrej a Leona), zbylá místa do celkového počtu 18ti osob patřila závodníkům : Justýna, Anička CH., Anička S. (D16), Daniela, Petra, Nela (D14), Dalibor, Honza, Dominik, Martin, Vojta (M16) a Vilém, Jakub, Daniel, Samuel (M14). O mistrovské medaile se mladí závodníci z 12ti zemí utkali ve třech závodech, a to v pásmu 3,5 MHz a 144 MHZ a sprint. Česko obhajuje z loňského roku celkem 17 medailí, z toho 5 individuální a 3 týmové tituly Mistra Evropy.

Po noční cestě výprava dorazila v ranních hodinách dne 4.6.2015 do místa konání. Pořadatelé naštěstí zajistili pro naše závodníky ubytování již od rána, takže si všichni mohli po náročné cestě odpočinout. Odpoledne se konalo slavnostní zahájení a trénink na 144 MHz a 3,5 MHz. Prvním závodem mistrovství již tradičně byl dvoumetr (144 MHz). Běželo se na mapě, Jacnia Poludnie, terén byl členitý, s hlubokými rýhami. Kontroly byly poměrně blízko sebe, a to tak, že vzdálenosti mezi nimi atakovaly nejnižších povolených 400 m, i když první náběhová kontrola byla přes 1 km daleko. Při takovém závodu záleží jednak na umění správně odhadnout podle signálu, kde kontrola asi bude, zejména pak být na začátku relace v prostoru, kdy se kontrola nachází, a během minutové relace ji dohledat. Každé zaváhání představuje obvykle dalších 5 minut navíc. V zářezech se člověk poměrně rychle ztratí, potom už mu nezbývá nic jiného, než běžet podle signal nahoru a dolů. Naše děvčata Petra, Daniela a Nela obsadila v D14 čtvrtou, pátou a desátou příčku a vyneslo jim to druhé místo v soutěži družstev. Podobně doběhli kluci v M14, když Daniel byl také čtvrtý a Samuel devátý. Protože Vojta doběhl na 5.místě a Kuba na sedmém, celé družstvo vybojovalo rovněž stříbrné medaile. Lépe si vedli chlapci v M16, kteří obsadili první, druhé a čtvrté místo a k individuálnímu titulu přidali I zlato v družstvech. Dorostenky v D16 zaběhly v časech, které stačily na páte a šesté místo, I tak jim patří v soutěži družstev bronz.

Sprint můžeme nazvat s trochou nadsázky královskou disciplínou českého ROB. Z dvanácti individuálních medailí jich češti reprezentanti získali celou polovinu, k tomu ještě jedno čtvrté a dvě pátá místa. Sprint se běží na dvě kola s vyhledáváním tzv. “pomalých” a “rychlých” kontrol (rozdíl je v rychlosti vysílání morseových značek, aby se vysílače kontrol daly od sebe rozlišit). Trať byla v prvním kole na postupku za sebou až na diváckou kontrolu. Druhé kolo bylo do oblouku. Obě kontroly č. 2 (pomalá i rychlá) šly hůře zaměřit. Daniela si proti loňskému mistrovství o stupínek polepšila a stala se Mistryní Evropy ve sprintu pro rok 2015. Mimo ní získali zlato ještě Vilém (M14) a Dominik (M16), stříbro Anička Ch. (D16) a Vojta (M16), bronzovou medaili přidal Kuba (M14). Justýna doběhla na čtvrtém místě, Daniel a Dalibor na pátém. Petra skončila na 9.místě, Nela a Samuel na třináctém.

Posledním závodem byl závod v pásmu 3,5 MHz. Trať byla o něco delší než v pátek, terén a mapy byly stejné jako na dvoumetru, cíl rovněž, jen start byl na opačné straně závodního prostoru. Po startu čekal na závodníky poměrně těžký výběh do kopce na dvojku, aby se pak mohli vrhnout do již známých zářezů, rýh a údolíček. Daniela sice neobhájila dva předchozí tituly z tohoto pásma, ale za vítězkou zaostala pouhých 11 sekund a získala tak stříbrnou medaili. Petra doběhla devátá a Nela jedenáctá, v soutěži družstev to pak stačilo na bronzovou medaili. Dorostenky Anička Ch. A Justýna se svými výkony obsadily druhé a čtvrté místo a v soutěži družstev se staly s Aničkou S. dalšími Mistry Evropy. U žáků nejlépe doběhli Kuba a Daniel na šestém a sedmém místě, družstvo tak získalo bronz. Samuel obsadil třináctou příčku. Výborně si vedli dorostenci, kde Dalibor získal zlatou medaili a společně s Martinem, který byl třetí, vybojovali pro Česko další zlato v soutěži družstev. Česká mládežnická reprezentace tak obhájila své pozice a bilanci proti roku 2014 vylepšila o dvě medaile (8-7-5).

Chebští závodníci rozhodně nepropadli. Pro Danielu a Petru to bylo již třetí mistrovství a jejich výkony zaslouží pochvalu. Daniela získala dvě individuální medaile a spolu s Petrou vybojovaly i dvě medaile do soutěže družstev.  Nováčci Nela, Daniel a Samuel zaběhli take dobře, když Daniel skončil dvakrát kousek od stupňů vítězů a zasloužil se výrazně o medaile v týmové soutěži. Nela a Samuel odvedli výkony, jichž jsou v současné době schopni a jejich časy by v součtu stačily rovněž na zisk obou týmových medailí, byť “jen” bronzových. Chebská část české reprezentační výpravy tak domů přivezla jednu zlatou, tři stříbrné a dvě bronzové medaile.

Postřehy/komentáře:

Daniela – na dvoumetru jsem se po startu hned úspěšně ztratila v mapě, byl to samý zářez, sjížděla jsem je po zadku dolů, nedalo se to seběhnout; signál kontrol byl silný a špatně se dohledávalo, nikdy jsem neběžela závod, kde by byly kontroly dokolečka; na sprint jsem šla správné pořadí, ale špatně dohledávala; měla jsem radost, že se Petře dvoumetr povedl, škoda, že jí to nevyšlo na medaili; na obhajobu titulu jsem nemyslela, nebála jsem se, na závody jsem se těšila

Daniel – dvoumetr - namapoval jsem si postup od startu na kopec, abych tam byl ve druhé relaci a všechno zaměřil; sprint – ve druhém kole jsem zapomněl, které rychlé kontroly už mám; vyhrávací lištičku jsem si pohladil jen před prvním závodem, pak jsme jí zapomněli v batohu ...

Nela – na dvoumetru jsem se motala v zářezech, přebíhala kontroly, měla jsem špatný postup mezi trojkou a dvojkou, byly tam písčité cesty co vypadaly jako k pláži; byla jsem ráda, že jsem se nominovala, bylo to super

Sam – dvoumetr se mi líbil, osmdesátka a ruský holky taky; bylo to dobrý, asi jako naše nároďáky

Petra – upadla jsem u trojky a ohnula dva prvky, maják byl na kraji sjezdovky, ale lampion byl uprostřed sjezdovky; na osmdesátce už byl lampion u vysílače; na sprintu mi nešla trojka; měla jsem radost, že se mi dvoumetr povedl; mapa byla samý zářez a rokle, na okrajích mapy byly jen vrstevnice a nebylo to domapované