Tradiční orientační závody v italských Benátkách

Meeting Orientamento Venezia 2017

Závody v Benátkách mají svůj nezaměnitelný půvab a jsou vždy lahůdkou na konci roční sportovní sezony. Tyto tradiční listopadové závody v Benátkách byly opět trochu jiné, uskutečnily se dva závody v centru Benátek, v sobotu noční sprint a v neděli klasika brzo po ránu. Za náš oddíl jsme startovali dva, Jirásek st. v kategorii M70 a Jirásek ml. v kategorii M45.

Po neúspěchu v roce 2015, kdy jsem pokazil noční závod, jsem byl hned při prvním startu opatrný a běžel pomaleji, neboť se začínalo nočním závodem, postupoval jsem obezřetně a důsledně sledoval svůj postup v mapě, navíc popisy kontrol byly pouze na mapě a jejich kontrola se skutečností byla komplikovanější . To se ukázalo jako správná taktika, protože jsem hned zpočátku získával před svými soupeři náskok, což jsem ovšem nevěděl. Po polovině trati jsem postupně zrychloval, hned se to ale projevilo na menší chybě v postupu na dvanáctou kontrolu. Chybu jsem hned napravil a doběhl do cíle s náskokem 2,5 minuty před soupeři, což byl dobrý počinek do nedělního závodu.

V neděli jsem tedy rozbíhal v poklidu s vědomím solidního náskoku. Na třetí kontrolu jsem se ovšem nevyvaroval chyby, ne a ne se vymotat s náměstíčka s druhou kontrolou, zvolil jsem tedy delší obíhačku (asi minutu ztráty), od té doby ale vše pokračovalo k mé spokojenosti a v cíli jsem měl náskok téměř 3,5 minuty.

Celkově i v jednotlivých závodech jsem se tedy umístil na prvním místě.

A co říci k účinkování dalšího našeho člena Jiráska ml. , ten se po mnoha letech, kdy se věnoval pouze kondičnímu běhání, rozhodl oprášit své vědomosti a konfrontovat je se skutečností. Noční závod pro seznámení s terénem a mapou absolvoval pěšky s manželkou, tomu odpovídá i čas, přesto nebyl poslední. V neděli pak již běžel sám a po dvou menších chybách se umístil ve své kategorii na hezkém 14. místě z 38 závodníků, celkově pak skončil 28.