WYAC 2019 - Mistrovství světa žáků a dorostu 30.6.- 4.7.2019 Ukrajina

Mistrovství světa žáků a dorostu v ROB 2019 přineslo českým barvám 15 medailí a chebskému oddílu ROB dva tituly mistra světa a dva tituly vicemistra světa. Barbora Doubravová si přivezla 4 medaile.

Letošní Mistrovství světa žáků a dorostu se konalo na začátku července v ukrajinské Vinnytsii ležící cca 300 km východně od Lvova a asi 250 km jihozápadně od Kyjeva. Vinnytsiaje asi s 350 tisíci obyvateli se řadí mezi větší ukrajinská města. Středem protéká řeka Bug, jejíž šíře o jen o něco menší než je Vltava v Praze.

Česká reprezentační výprava čítala 17 sportovců v kategoriích MD 14 a MD 16 a pět členů realizačního týmu. Cesta z Prahy do místa konání trvala téměř 24 hodin (jelo se mikrobusy), v tom je započítáno čekání na hranicích mezi Polskem a Ukrajinou v délce 4 hodiny.  Na mistrovství delegovaly své závodníky převážně evropské státy, a to Bělorusko, Chorvatsko, Česká republika, Německo, Litva, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Ukrajina. Ač přihlášeni, tak z Bulharska a Moldávie závodníci nedorazili, Rusko se nezúčastnilo víceméně z politických důvodů. Potěšitelná byla účast jediného zástupce z Asie, neboť dorazila i 13 členná výprava z Číny.  Českou reprezentaci tvořili závodníci z Prahy, Turnova, Kamýku n/Vlt., Pardubic, Broumova, Bílovic n/Svit. a Chebu. Chebskou část výpravy tvořili jednak sportovci  Barbora Doubravová (kat. D14), Petr Král (kat. M14) a Jan Trpák (kat. M16), jednak členové realizačního týmu Vlasta Vlachová, Miroslav Vlach ml., Jiří Vlach a Miroslav Vlach st.

Na programu mistrovství byly tři individuální závody a dvě soutěže družstev.  Soutěžní prostory závodů v pásmu 3,5 MHz a 144 MHz probíhaly asi 40 km jihovýchodně od Vinnytsie u vesnic Voronovica a Komarov, sprint se naopak běžel přímo ve městě v lesoparku.  Pořadatel u obou klasik zvolil stejné umístění cíle za hřbitovem ve Voronovici, v pásmu 3,5 MHz umístil start na jih závodního prostoru a v pásmu 144 MHz naopak na jeho severovýchodní okraj. V tomto závodu se závodníci museli po startu dostat až na cestu vedoucí mezi jinak neprostupnými bažinami, rybníky a hustým porostem, jinak jim hrozila výrazná časová ztráta. Tratě v obou klasik vykazovaly shodný rukopis. Ačkoli se na osmdesátce startovalo z jihu a trať měla tvar oblouku zleva doprava a na dvoumetru tomu bylo naopak, tedy startovalo se na severu a trať měla tvar oblouku zprava doleva, umístil stavitel dvě doběhové kontroly v obou závodech víceméně shodně, vždy vlevo či vpravo od výrazné cesty vedoucí k cíli. Bylo tedy možno z cíle na dálku cca 800 m pozorovat závodníky, jak přebíhají cestu na poslední kontrolu. Kvalitu závodu v pásmu 3,5 MHz poznamenal krátký výpadek kontroly č. 3, která byla náběhová pro kat. MD16. Z našich závodníků to postihlo Johanu Klecovou, která i přesto dokázala případnou ztrátu eliminovat. Slovenská výprava na výpadek podala protest, čímž si polepšila v umístění družstev i jednotlivců.

Závod v pásmu 3,5 MHz ukázal na velmi dobrou připravenost českých dívek a chlapců.  V kategorii D14 zvítězila Aneta Hendrichová (Praha) před druhou Barborou Doubravovou (Cheb) a družstvo tak získalo zlatou medaili. Stejně tomu bylo i v kategorii D16, kde zvítězila Johana Klecová (Pardubice), druhá doběhla Věra Staňková (Bílovice) a děvčata i v této kategorii brala zlato v soutěži družstev. Páté zlato pak přidali chlapci v kat. M16, když v jednotlivcích doběhl Jakub Klec (Pardubice) na druhém místě, Šimon Dukát (Praha) na pátém a Jan Trpák (Cheb) na šestém. V kategorii M14 doběhl Petr Král (Cheb) na velice pěkném 5.místě, jeho kolegové z družstva ale tak dobrý výkon nepodali a nakonec v družstvech skončili čtvrtí.

Závod ve sprintu se běhá na 12 vteřinové relace a jeho délka činní cca 1,5-2 km. Závodní prostor uprostřed města byl lesopark se vzrostlými stromy a velkým množstvím podrostu, kde kontrola složená pouze ze stojanu a razicí jednotky (bez lampionu) nemusela být vždy dobře vidět. Ve sprintu se podařilo zopakovat úspěch z předchozího dne dvojici Aneta Hendrichá a Barbora Doubravová, které ve své kategorii a i ve stejném pořadí obsadily první a druhé místo.  Starší děvčata Johana Klecová a Věra Staňková obsadily třetí a čtvrté místo za dvěma Ukrajinkami. Klukům se již tolik nedařilo, nejlepší v kategorii M14 doběhl sedmý Petr Král a v kategorii M16 pátý Jan Trpák.

Poslední závod v pásmu 144 MHz byl v očekávání náporu domácích závodníků, kteří po dvou závodech v celkovém zisku medailí byli až za českou výpravou. Závod byl poměrně dlouhý a náročný zejména na techniku zaměřování. Běželo se na vysílače s nižším výkonem a níže instalovanou anténou, což některým našim závodníkům  (a nejen jim) činilo potíže.  V tomto závodu se podařilo získat stříbrnou medaili Jakubu Unčovskému (Bílovice) v kat. M16 a v družstvech spolu s dalšími členy vybojoval rovněž stříbro. Jan Trpák doběhl na 12.místě, Petr Král si zopakoval sedmou příčku a ve družstvech opět čtvrtou. Děvčata v kategorii D16 vybojovala 5. a 7.pozici a v družstvech skončila druhá, sedmé a deváté místo v kategorii D14 pak stačilo na bronzovou medaili v soutěži družstev, Barbora Doubravová doběhla dvanáctá.. Ukrajinští závodníci podle očekávání vylepšili svou medailovou bilanci a nakonec zvítězili v hodnocení národů před druhou Českou republikou a třetím Běloruskem.

Česká výprava tak přivezla 15 medailí (6 zlatých, sedm stříbrných a dvě bronzové). Do Chebu putuje zásluhou Barbory Doubravové jedna zlatá, dvě stříbrné a jedna bronzová medaile, zásluhou Jana Trpáka jedna zlatá a jedna stříbrná medaile.