Mistrovství ČR na krátké trati 144 MHz - 2010

Ve dnech 21.-23.5.2010 pořádáme Mistrovství ČR na krátké trati v pásmu 144 MHz a závod Národního žebříčku (klasika) v pásmu 3,5 MHz.

Propozice v české verzi jsou zde (CZ), zkrácená anglická verze je tady (EN).

Přihláškový formulář ve formátu xls najdete tady (CZ)  a anglická verze registration (EN).

Pokyny k závodům ,  seznam přihlášených v sobotu a na neděli.

Předběžná startovní listina v sobotu a v neděli.

Výsledková listina kompletní včetně mezičasů

Mapa M ČR krátká trať 144 MHz

Mapa NŽ klasika 3,5 MHz

A ještě článeček z pohledu pořádajícího oddílu (částečně inspirováno hroudokapsem)

Tereza Synková a Anna Oplová získaly na domácích závodech titul Mistryně ČR na krátké trati v ROB.
Chebští pořadatelé připravili v ašském výběžku  technicky a takticky zajímavé závody.

O téměř slunném víkendu mezi deštivými všedními dny proběhlo v Žírovicích (centrum soutěže) a v lesích mezi Lipnou a Novým Žďárem již druhé Mistrovství ČR v rádiovém orientačním běhu na krátké trati, tentokrát v pásmu 144 MHz. Druhým závodem pak byla klasika v pásmu 3,5 MHz započítávaná do národního žebříčku ČR.
            Pořadatelé z chebského oddílu očekávali účast obdobnou jako v předchozích letech, tj. cca 150 závodníků. Termín závodu ale musel být přesunut o týden dopředu z důvodu voleb do poslanecké sněmovny a zřízení volební místnosti v centru soutěže v DDM Reneta. To způsobilo, že na soutěž dorazilo o něco méně závodníků.
            Předcházející deštivé počasí a charakter terénu slibovaly vlhký les a podmáčenou půdu, což na dvoumetru (144 MHz) dává zabrat i zkušeným závodníkům, zvláště přidá-li se k tomu mírně zvlněný terén. Krátká trať se běhá na 30ti sekundové relace, a to může být někdy zatraceně málo. Po startu zavedl startovní koridor závodníky po cestě do údolí, odkud nebyly vysílače příliš měřitelné, s výjimkou náběhové dvojky, která se krčila před hustníkem za rozcestím cca 1 km za startem. Někteří jí razili už v šesté minutě, někteří ve dvacáté a byli i tací, kteří si jí nechali až nakonec. Snahou stavitele bylo vést závodníky tak, aby běhali co nejméně po bývalé signálce, což se snad nakonec podařilo. A že dvoumetrové kontroly dokáží s pořadím pořádně zamíchat a padají papírové předpoklady, to se ukázalo i v tomto závodě. Mnozí z favoritů nezaběhli podle svých představ a někteří méně zkušení se na ty „lepší“ vytáhli. Časy vítězů sice byly o něco delší, než by se na krátkou trať slušelo, ale je otázkou, zda to bylo způsobeno délkou trati nebo se závodníci nedokázali srovnat s technickými nástrahami tratě.
            Přestože chebský oddíl pořádal, dokázal obsadit všechny žákovské a juniorské kategorie, a jednu seniorskou, svými závodníky. Zlatou medaili a titul Mistryně ČR získaly Tereza Synková (D10-12) a Anna Oplová (D13-15). Stříbro vybojovala Kateřina Papežová (D10-12) a Martin Stárek (M10-12), bronzovou medaili si odvezla Hana Najmanová (D20).
            Nedělní závod v pásmu 3,5 MHz startoval z Nového Žďáru a závodníci museli po nalezení všech stanovených kontrol doběhnout do cíle u Lipné. V lese bylo rozmístěno 10 kontrol, přičemž juniorské a seniorské kategorie vyhledávaly „rychlé vysílače“ (tj. vysílače na jedné frekvenci vysílající znaky morseovy abecedy vyšší rychlostí), žákovské a veteránské kategorie měly „pomalé vysílače“. Pro seniory byla hned po startu důležitá volba pořadí, zda se na signál dvojky ihned otočit doprava a nečekat na další vysílače s tím, že se doměří později a že se stejně poběží na druhou stranu mapy, nebo začít vlevo za tratí na trojce a potom se vrátit na dvojku a přes pětku běžet na další kontroly. První varianta byla rychlejší, byť trochu riskantnější. Také v tomto závodu dokázali chebští závodníci vybojovat medaile. Tereza Synková zaběhla nejrychlejší čas a podruhé vystoupila na stupínek nejvyšší. Druhé a třetí místo v kat. D10-12 patřilo také chebským závodnicím, a to Charlotě Svatkové a Kateřině Papežové. Stříbro si připsal Tomáš Lahučký (M10-12) a bronz tentokrát v ženách vyběhla Hana Hozmanová. Ve zvláštní kategorii vypsané pro nastávající maminky zvítězila naše Blanka Jiráňová před Markétou Skrbkovou z Prahy.
            Po těchto závodech byla také uzavřena nominace na Mistrovství Evropy žáků 2010, které se koná v polovině června ve slovenských Bojnicích. Z chebského oddílu ROB se již podruhé na vrcholnou evropskou soutěž nominovala Anička Oplová, držitelka bronzové medaile z loňského MEŽ.

- - / - - - / . // - - / - - - / . //   - - / - - - / .. // - - / - - - / .. //   - - / - - - / ... // - - / - - - / ... //   - - / - - - / .... // - - / - - - / .... //   - - / - - - / ..... // - - / - - - / ..... //