Mistrovství ČR na krátké trati v pásmu 3,5 MHz

Dvojnásobný triumf Mirka Vlacha v Beskydech

„Beskyde, Beskyde ….“ Tak začíná písnička, kterou jsme se kdysi učili ve škole. Do centra beskydských kopců, do Čeladné, se vypravili radioorientační běžci na Mistrovství ČR na krátké trati v pásmu 3,5 MHz. Tomuto závodu, který se konal až v neděli, předcházelo v pátek Mistrovství ČR v nočním ROB a v sobotu závod v pásmu 144 MHz zařazený do národního žebříčku ČR.
            Centrum soutěže bylo uprostřed kopců v Podolánkách v hotelu Srdce Beskyd. Pátečního nočního závodu se nikdo z chebských nezúčastnil, už jen pro pozdní dojezd do místa konání (přeci jen to máme přes 550 km). Sobotní závod na klasické trati (do 10 km a minutové relace vysílačů) naplnil nejhorší očekávání. Ze cca 150ti závodníků jich doběhla téměř celá třetina bez všech kontrol a část z nich závod pro náročnost nedokončila anebo přišla po stanoveném časovém limitu. Nastoupané převýšení na ideálním postupu zhruba 6,5 km trati se vyšplhalo na 350 výškových metrů, přičemž výškový rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším místem závodu byl 140 m. Hluboké údolí a umístění kontrol za hřbítky v prudkých svazích způsobilo, že jejich vysílače byly obtížně zaměřitelné a signál se často odrážel od protějších svahů. Z chebských závodníků se s náročným závodem vypořádali nejlépe Katka Papežová (D14) a Mirek Vlach (M50), kteří své soupeře porazili a časem 135 a 108 minut zvítězili. Na druhém místě doběhli Michaela Kučová (D16) a Daniel Svatek (M12). Šesté místo obsadil Martin Stárek (M14) a Jan Michalec (M50), sedmá byla Hana Najmanová (D20).
            Nedělní Mistrovství ČR na krátké trati (do 7 km, relace ½ minuty) se běžel v témže závodním prostoru na mapě Srdce Beskyd. Pořadatel opětovně zvolil start v údolí a cíl na kopci, takže závodníky stejně jako předchozího dne čekal těžký výstup přes určené kontroly na beskydské vrcholky. V pásmu 3,5 MHz se nevyskytují žádné odrazy a tak závodníci neměli tentokrát se zaměřením kontrol žádné větší problémy. Kontroly byly opět ve svazích a navíc některé ukryté v jámách, takže se muselo dobíhat „až na anténu“. Vítězství si připsali Daniela Trpáková (D12) a opět Mirek Vlach (M50), druhé místo obsadila Katka Papežová (D14) a Michaela Kučová (D16). Na čtvrtém místě doběhla Jindra Papežová (D35), pátá pak Tereza Synková (D14), šestý byl Josef Papež (M14), na sedmém místě doběhli Charlota Svatková (D14), Anna Oplová (D19), Hana Najmanová (D20).

Po těchto závodech se také uzavírala nominace na Mistrovství Evropy žáků a dorostu, které se koná v první polovině července v Litvě. Z našeho oddílu ROB se nominovala samá děvčata, a to Katka Papežová, Tereza Synková a Charlota Svatková, jako náhradnice je určena Daniela Trpáková.

Mapy a výsledky:  pátek - M ČR noční    -    sobota - klasika 2 m     -     neděle M ČR KT 80 m
- - / - - - / . // - - / - - - / . //   - - / - - - / .. // - - / - - - / .. //   - - / - - - / ... // - - / - - - / ... //   - - / - - - / .... // - - / - - - / .... //   - - / - - - / ..... // - - / - - - / ..... //