4 dny ROB Vidnava

4 denní závody v ROB ve slezské Vidnavě
Naši závodníci přivezli 22 medailí

V letošním roce již potřetí, a naposledy, jsme se vydali na Mistrovství ČR v rádiovém orientačním běhu na východ republiky. Po Olomouci a Podolánkách v Beskydech nás přivítala Velká Kraš u Vidnavy, na samých polských hranicích. Na programu byly tři závody Mistrovství ČR, a to sprint, foxoring a štafety, a dále dva klasické závody v pásmu 80 m a 2 m započítavané do národního žebříčku a pro juniory, seniory a veterány také do reprezentačního žebříčku před Mistrovstvím světa 2012.
            Prvním závodem byla klasika v pásmu 2 m (144 MHz). Zvlněný terén a předchozí deště dávaly tušit, že nepůjde o jednoduchý závod. Deset kontrol rozložených po celém závodním prostoru jak na kopcích, tak i v údolích a bažinkách daly závodníkům poměrně zabrat. Z našich závodníků si s tratí dobře poradila Daniela Trpáková (D12), která svou kategorii vyhrála, stejně jako Tereza Synková (D14), druhé místo obsadila Michaela Kučová (D16), třetí pak Charlota Svatková (D14). Na čtvrtém místě doběhla Kateřina Kučová (D19). Z pánské části výpravy se nejlépe umístil Daniel Svatek (M12), který skončil pátý.
            Druhý den byly na pořadu dva závody, dopoledne M ČR ve sprintu, odpoledne M ČR ve štafetách. Sprint se běhá v pásmu 80 m na 12ti sec relace, takže závodníci musí bleskově zaměřovat a velmi rychle se rozhodovat. Z dívek si připsaly druhé vítězství Daniela Trpáková (D12) a Tereza Synková (D14), na druhém místě doběhli Kateřina Papežová (D14), Daniel Svatek (M12) a Miroslav Vlach (M50), třetí pak skončila Michaela Kučová (D16), čtvrté a páté místo obsadili Tomáš Lahučký a Martin Stárek (oba M14). Štafety se běhají stejně jako sprint, takže závodníci již věděli, do čeho půjdou. Chebští poskládali štafety takto: D14 – Tereza Synková, Daniela Trpáková, Charlota Svatková, D16 – Kateřina Papežová, Michaela Kučová, Kateřina Kučová, M14 – Samuel Svatek, Daniel Svatek, Jan Trpák a Martin Stárek, Tomáš Lahučký a Josef Papež, M20 – Miroslav Vlach st., Vojtěch Papež, Jan Michalec. Zlato získala naše děvčata v kategorii D14, stříbro v kategorii D19, na čtvrtém a pátém místě skončily chebské štafety v kategorii M14, přičemž mladší chlapci předběhli ty starší. Na sedmém místě skončila štafeta v kategorii M20.
            Třetí den závodů jsme se přesouvali do obce Černá Voda, asi 15 km jižně od Vidnavy. Před námi se zdvihal masív Rychlebských hor s výškou téměř k 1000 m nad mořem. Start byl situován jižně od zříceniny hradu Kaltenštejn, cíl potom na východ od něj. Závodníci museli po startu vystoupat poměrně značné převýšení, aby se pak přes jednotlivé kontroly dostali o cca 200 výškových metrů níže. Již třetí zlato získala Daniela Trpáková (D12), na druhém místě doběhli Tereza Synková (D14) a Miroslav Vlach (M50), třetí skončila Kateřina Papežová (D14) a Michaela Kučová (D16). Na páté příčce doběhla Charlota Svatková (D14). Ostatní naši závodníci svým výkonem tentokrát nepřesvědčili.
            Posledním závodem bylo Mistrovství ČR ve foxoringu, což je kombinace orientačního běhu (scorelauf) a ROB. Závodník má na mapě zakreslené objekty, od nichž pak ladí vysílač s malým výkonem a ten poté podle zaměřovacího přijímače dohledává. Tato disciplína se letos poprvé představí rovněž na Mistrovství světa. A výsledky? V kategorii D14 zvítězila Kateřina Papežová, třetí byla Tereza Synková a čtvrtá Charlota Svatková, které závod dokončila i přes drobné zdravotní problémy. Michaela Kučová (D16) rozšířila svou sbírku medailí o bronz. Svou první medaili, a to bronzovou, si rovněž vyběhl Vojtěch Papež (M19). Na pátém místě skončili Josef Papež (M14) a Eliška Kuncová (D20). Stříbro získal i Miroslav Vlach (M50), když ho dokázal předběhnout pouze Ukrajinec Pachromenko.