Mistrovství Evropy juniorů, seniorů a veteránů 2019

Mistrovství Evropy (region 1 IARU) - Rogla - Slovinsko 2-8.9.2019

Na letošní Mistrovství Evropy do Slovinska se z našeho oddílu nominovali:

kategorie D19 (juniorky) - Daniela Trpáková
kategorie M19 (junioři) - Daniel Svatek
kategorie D35 (veteránky) - Blanka Adámková
kategorie D60 (veteránky) - Alena Pátková
kategorie M50 (veteráni) - Miroslav Vlachvýsledkový servis najdete též na německých stránkách

Program mistrovství
2.9. - pondělí : příjezd, zahájení
3.9. - úterý : foxoring
4.9. - středa : sprint
5.9. - čtvrtek : klasika 144 MHz/3,5 MHz
6.9. - pátek : volný den
7.9. - sobota : klasika 3,5 MHz/144 MHz, ukončení
8.9. - neděle : odjezd

Naši závodníci běží tyto disciplíny:
Daniela - foxoring, sprint, 144 MHz (náhradník 3,5 MHz)
Daniel - foxoring, 144 MHz (náhradník sprint a 3,5 MHz)
Blanka - foxoring, sprint, 3,5 MHz, 144 MHz
Alena - sprint, 3,5 MHz, 144 MHz (náhradník foxoring)
Mirek - foxoring, sprint (náhradník 3,5 a 144 MHz)Reportážní okénko:

1. den - 2.9.2019 - příjezd
Postupně se sjíždíme do lyžařského centra v Rogle, jako první jsou zde reprezentanti jedoucí z Jeseníků (kolem 6 hodiny ranní), já s Blankou, Leonou a Nečíkem přiíždíme kolem 8 hodiny. Prezence má být až od 10 hodin a ubytování až od 12 h ..... Naštěstí se tak nestalo a v 10 hodin již bydlíme. Česká výprava je v samostatné budově, pokoje jsou jednak patrové pro 2 + 3, jednak suterénní pro 3 osoby. Počasí nic moc, ale není zima, mraky zakrývají údolí pod námi (jsme cca 1450 m n.m.). Odpoledne je trénink na foxoring a sprint, ve sluchátkách jsou slyšet elektrické výboje blesků, ale zatím dobrý. Kolem 17 hodiny začíná pršet a prší vydatně až do noci. Slavnostní zahájení je ve sportovní hale, kulturní vystoupení má pěvecký soubor. Podle informací v bull. 4 je cíl na foxoringu za kopcem pod lanovkou. Na start se jde pěšky, tedy běhá se v blízkosti areálu.Mapa trénink:2.den- 3.9.2019 - foxoring
Ráno je zima, kolem 7°C, ale alespoň neprší. Na start se odchází v 9 hodin, jdeme asi 400 m k jinému hotelu, kde je shromaždiště. Mapa vyvěšena není, po protestech bulharské výpravy je mapa "vyvěšena" v předstartovním prostoru, závodníci mají cca 1 minutu na to, aby si ji prohlédli. Počasí se postupně umoudřuje a vysvitlo i sluníčko, nicméně vítr fouká stále dost silně. Ze shromaždiště je vidět na část planiny, kde běhají sem a tam závodníci. V kategorii se startuje po dvou minutách, což je docela málo, ale v souladu s pravidly.

Výsledky a mapy : Danča 11/21,  Dandroid 14/24,  Sysel 6/17,  Mirek 25/38
Česká výprava vybojovala 4 stříbrné a jednu bronzovou medaili.


Mimo Danči jsou na ostatních mapách červenou čarou naznačené jen postupy pořadí kontrol.
Foxoring byl trochu víc běžák, lidi se míhali na otevřených plochách, moc variant postupu nebylo a hlavně to bylo krátké. Pokud by pořadatel prohodil start a cíl, tak by se muselo celou dobu stoupat a bylo by to zajímavější.


3.den - 4.9.2019 - sprint

Informace o sprintu, tedy kde se poběží a jak, jsme získali díky pozorování okolí, protože start i cíl byly do 500 m od hotelu, jen na opačných stranách silnice. Pohyb po ní a přes ní je zakázán, od divácké kontroly vede 50 m odběhový koridor. Přebíhat se bude zřejmě přes můstek sjezdovky na konci mapy. Na start jdeme k nějakému servisu pro rolby. Zavřeli nás mezi hangáry, na 300 závodníků je jen jeden záchod v budově. Čekací doba cca 40 minut... Někteří se vydávají do přírody, ale pořadatel je pouští jen na jedno místo "pod lopuchy" - chvíli muži, chvíli ženy. Starovní interval v kategorii je opět 2 minuty, takže se to do lesa sype velmi rychle. Mapa vyvěšena tentokrát je, taktická porada určuje, že  prvním kole začít nahoře u silnice, pak klesat a konec nastoupat na kontrolu "S", druhé kolo je kolem vrcholu, takže začít vlevo nebo vpravo od sjezdovky, pak vystoupat nahoru a sebrat zbytek (a ta sjezdovka je zatraceně prudká).

Výsledky: Danča : 7/20, Sysel : 4/16, Alena : 8/14, Mirek : 16/41
Česko získalo dvě zlaté, čtyři stříbrné a dvě bronzové medaile.Odpoledne jsme udělali krátký výlet na rozhlednu (na mapě věž uprostřed na vrcholu) a potom jsme sešli na můstek k divácké kontrole (místo ní se tam už pásly krávy).

 

4.den - 5.9.2019 - klasika 1

Dnešního dne jsme se probudili do sluníčka. Veterány čekal dvoumetr, juniory, seniory a M40 měli na programu 80m. Odjezd byl v 8.15 hod, jelo se asi 8 km úzkými serpentýnami na start. Diváci odjížděli v 9.45 h na cíl. Cestou byl krásný výhled do hodně prudkých a hlubokých údolí.
Mapa o rozměrech A3 v měřítku 1:10 000, zvlněný terén (asi jako na vrcholech Šumavy kolem Srní a Kvildy), těžký podmáčený terén se spoustou bažin, tu více, tu méně průchodných. Dvoumetr měřil jak komu, chvíli ano a zase chvíli ne, inu jak to v takovém terénu už bývá. Osmdesátka byla rovněž náročná, zejména běžecky.

Ve druhé polovině závodu v cílovém koridoru zkolaboval rakouský veterán (M70), došlo i na masáž srdce. Díky rychlému zásahu českých fandících závodníků a lékařů ze Slovenska a Česka, se společně s místní záchrannou službou podařilo přivést ho k vědomí. Již předtím se musel podávat kyslík maďarské závodnici (D50) a ke všemu se ztratil ukrajinský závodník z kat. M70. Pátrací akce byla nakonec nad ránem úspěšná (policie a vojsko) a našli ho v nějaké vesnici mimo závodní prostor.

Mapa s kontrolami:Výsledky: Sysel - druhá v jednotlivcích a první v družstvech, Alena - třetí v jednotlivcích a druhá v družstvech. Česká výprava získala celkem 3-3-2 v individuálním hodnocení, 3-2-4 v týmech.


Vyhlášení výsledků proběhlo až ve čtvrtek večer z důvodu pátrací akce po ztraceném závodníkovi.

              

5.den - 6.9.2019 - odpočinek

Dnešní den byl volno. Probudili jsme se do uplakaného a mírně větrného dne. Část účastníků se vypravila na výlet organizovaný pořadatelem - prohlídka zříceniny chrámu a návštěva vinného sklepa nebo návštěva lázní s koupáním. Sysel, Mirek a Jura si vyšli/vyběhli na nedaleká jezírka (cca 4,5 km daleko). Studené a vlhké počasí nás občas nutilo proložit chůzi během, ale na druhou stranu to bylo pěkné i přes nepřízeň počasí (prožitek má být silný a intenzivní...). Po obědě mnozí lelkovali, spali, saunovali se nebo diskutovali u kávy. Zítra nás čeká poslední závodní den a počasí má být podobné tomu, co dnes. Takže vzhůru do deště!6.den - 7.9.2019 - klasika 2

Vydatně pršelo celou noc, déšť ustal kolem 5 hodiny ráno. Venku je mlha s dohledností tak 80-100 m. Při odjezdu autobusu opět začíná mrholit. Na startu jsou nějaké menší stany, v cíli nic. Tratě jsou si dost podobné, dokonce některé kontroly jsou téměř na stejných místech. Dvoumetr ve vlhku zespoda i zeshora trochu točí, zejména na dohledávkách.

Výsledky: Danča 3.místo a 2. v týmech, Dandroid 6.místo a 1. v týmech, Sysel 5.místo a 2. v týmech a Alena 4.místo a 1. v týmech. Česká reprezentace vybojovala celkem 5 zlatých, 6 stříbrných a 4 bronzové medaile.

Mapa závodu:Foto z cíle:

 

Foto z vyhlášení:
                 

Česká republika získala na 22.mistrovství Evropy 45 medailí : 13x zlatou, 19x stříbrnou a 13x bronzovou.


- - / - - - / . // - - / - - - / . //   - - / - - - / .. // - - / - - - / .. //   - - / - - - / ... // - - / - - - / ... //   - - / - - - / .... // - - / - - - / .... //   - - / - - - / ..... // - - / - - - / ..... //