Mistrovství světa žáků a dorostu - 26-30.6.2023 - Maďarsko, Városlöd

Mistrovství světa žáků a dorostu 2023 – Városlöd 26-30.6.2023, Maďarsko

„PROTOŽE CHCEME“ tak znělo heslo na letošní mistrovství světa žáků a dorostu, které se odehrávalo poslední červnový týden v maďarském Városlödu.

Na letošní WYAC se z našeho oddílu nominovali Žanda (D14), Ája a Smajlík (D16), Peggy a Žán (M16). Náhradníkem byla Týna (D14). Vedení české výpravy, která zahrnovala 19 sportovců a 4 členy realizačního týmu, tvořili také Mirek, Vlasta a Blanka. Doprava byla zajištěna třemi mikrobusy a cesta z Prahy trvala necelých 6 hodin. Po příjezdu nás ubytovali v bungalovech a chatce vysoko ve svahu.  Odpolední trénink se odehrával hned za ubytovacím zařízen v poměrně hlubokém údolí, kde byly instalovány dvě kontroly na klasiku v obou pásmech a čtyři sprintové včetně majáků. Celkem to měřilo, a to i dvoumetr v údolí. Po tréninku proběhlo v místním kulturním zařízení zahájení s vystoupením bubeníka na začátku a tanci místní  folklórní skupiny v jeho průběhu a na konci.

Mistrovství začalo závodem na dvoumetru na mapě Csehbánya – Észak (České údolí). Start i cíl byly umístěny na jižním okraji mapy (západ – východ). Závodní prostor byl poměrně členitý, relativně dobře průběžný, místy s bukovým podrostem, který se hůře probíhal. Kategorie MW14 vyhledávaly jen 3 kontroly, W16 měly čtyři a M16 všech pět. Počasí bylo lehce proměnlivé, občas drobně sprchlo, ale nebyl horko a běželo se za poměrně příznivého počasí.  V lese se ukázalo, kdo jak natrénoval a jaké měl i štěstíčko. Žanda časem  47:50 min a Žán časem 55:41 min vybojovali zlato, stříbro pak Smajlík a Peggy. Celková bilance českého týmu z prvního dne byla 6x zlatá (4x individuál, 2x družstvo W16, M16), 4x stříbrná (2x individuál, 2x družstvo W14, M14) a jednou bronz.

Druhý závodní den se běžel sprint v okolí zábavního parku (Sobri Joska Kalndpark). Start byl umístěn na severním břehu rybníka, po startu závodníci museli oběhnout jeho špičku a zamířili na jih do kopce do prvního okruhu. Na „S“ se museli vrátit zase až na břeh rybníka a po něm následovalo stejné kolečko ve druhém okruhu. Cíl byl opět u jižního břehu rybníka, kam bylo ze startu vidět. Ve sprintu zvítězil opět Žán časem 20:35 min. Bronzovou medaili získaly Ája a Žanda. Po skončení závodu a obědě v parku všichni vyrazili na atrakce, kde se dosyta vydováděli.

Třetím a posledním závodem byla klasika na 80 m na mapě Csehbánia – Gél. Cíl byl stejný jako na dvoumetru, start byl položen jižněji na východním okraji závodního prostoru. Shromaždiště bylo o něco konformnější, protože bylo ve sportovním areálu. V závodním prostoru byla tři příčná údolí, naštěstí nepříliš hluboká. Oproti předchozí klasice byl les daleko lépe průběžný.  Ukázali jsme, že osmdesátku umíme běhat, o čemž svědčí tři zlaté medaile, přičemž od čtvrté nás dělilo pouhých devět vteřin.  V obou dívčích kategoriích to byla česká bedna. V D14 byla druhá byla Žanda, v D16 o pouhé 2 vteřiny rovněž druhá Ája. U kluků v M16 obsadili druhé a třetí místo Žán a Peggy, přičemž Žána dělilo od zlata jen 9 vteřin. V soutěži družstev to pak byla jasná tři zlata a jedno stříbro.

Mirek v rámci taktické přípravy před každým závodem určil jak závodní prostory (mapy jsme měli sebou již z domova) a umístění startů a cílů, tak i rozmístění kontrol ve variantách a charakter jednotlivých tratí. Probraly se také možné postupy v závodním prostoru, což se ukázalo jako užitečné zejména v závodě v pásmu 80 m. Vlasta poskytovala na startu psychickou podporu a Blanka vše jistila v cíli.

Ocenění zaslouží všichni závodníci, ale nejvíce Žán, kterému páté zlato uteklo o pár vteřin. I tak se stal se ziskem 4x zlaté a jedné stříbrné medaile nejúspěšnějším závodníkem šampionátu. Chebáci přivezli domů celkem 18 medailí : osm zlatých, sedm stříbrných a tři bronzové.Celková bilance české výpravy byla  9 zlatých, 6 stříbrných a 7 bronzových v individuálních závodech a 5 zlatých a 3 stříbrné v soutěži družstev (celkem 14-9-7).  A to „PROTOŽE JSME CHTĚLI“.