Mistrovství Evropy žáků a dorostu - Litva 2012

Dvanáct medailí pro Českou republiku, z toho tři medaile pro chebská děvčata z Mistrovství Evropy žáků a dorostu v ROB.
Kateřina Papežová získala na MEŽD svou první individuální medaili.

V pořadí již třinácté Mistrovství Evropy žáků a dorostu v rádiovém orientačním běhu bylo pro české barvy i chebské účastníky opět úspěšné. V lesích v okolí litevského města Šiauliai získala česká výprava vedená Vlastou a Miroslavem Vlachovými celkem dvanáct medailí, z toho tři medaile si přivezla děvčata z chebského oddílu ROB.

Reprezentační družstvo bylo složeno ze 14ti závodníků z šesti sportovních oddílů. V jednotlivých kategoriích se nominovali: dorostenci (M16) – Pavel Hladík, Martin Šimáček (oba Pardubice), Dalibor Bakala (Liberec), dorostenky (D16) - Kateřina Bžatková (Bílovice n/S), Barbora Matoušková (Praha), Michaela Kučová (Cheb), starší žáci (M14) – Robert Polák, Jan Priessnitz, Matěj Žáček, Martin Kinc (všichni Bílovice n/S), starší žákyně (D14) – Kateřina Papežová, Tereza Synková, Charlota Svatková (všechny Cheb), Justýna Bouchalová (Česká Třebová). Polovina z nich již měla zkušenosti z loňského MEŽD z Bulharska, druhá polovina byla nováčky na mezinárodní scéně.

Na start se postavilo celkem 104 závodníků z 11 zemí, a to z Bulharska, Chorvatska, České republiky, Německa, Litvy, Polska, Ruska, Slovinska, Slovenska, Ukrajiny. Poprvé se na šampionátu objevila také výprava z Norska.

Přes rovinatý terén připravili pořadatelé poměrné náročné tratě. Litevské lesy jsou plné bažin a podmáčeného podkladu, navíc zarostlé nízkým, obtížně průběžným podrostem. Rovněž rozmístění kontrol v závodním prostoru dávalo závodníkům možnost zvolit různé varianty postupu, ale až v cíli se ukázalo, která z nich byla vítězná. Největšího úspěchu dosáhl Pavel Hladík, který si v prvním závodě v pásmu 144 MHz vyběhl individuální titul Mistra Evropy, druhý soutěžní den přidal bronzovou medaili v pásmu 3,5 MHz a k tomu dvě stříbrné za společný výsledek v soutěži družstev.

Pro další individuální medaile si doběhli Jan Priessnitz (stříbro 144 MHz), Kateřina Bžatková (bronz 144 MHz), Kateřina Papežová (bronz 3,5 MHz) a Robert Polák (bronz 3,5 MHz). V soutěži družstev získala Česká republika rovněž šest medailí, když dorostenci vybojovali dvě stříbrné medaile, dorostenky dvě bronzové medaile a starší žáci získali stříbro a bronz.

Chebská děvčata, stejně jako vloni, přivezla z mistrovství tři medaile. Vynikajícího úspěchu dosáhla Katka Papežová, která se časem 46,25 min zařadila na třetí příčku za dvěma Ruskami v závodě v pásmu 3,5 MHz. Po loňských dvou medailích za soutěž družstev tak získala svou první individuální medaili na evropském šampionátu. Družstvo v kategorii D14 pak součtem časů skončilo na čtvrtém místě o pár minut za třetími Slovenkami.

Svou premiéru si na MEŽD odbyla i Míša Kučová. V individuálním hodnocení skončila v pásmu 144 MHz na devátém místě, v druhém závodu v pásmu 3,5 MHz se jí tolik nedařilo a doběhla v druhé desítce. Přesto její výkony stačily na dvě bronzové medaile v soutěži družstev v kategorii dorostenek. Poprvé na evropské úrovni startovaly také Tereza Synková, která obsadila 15 a 14.místo, a Charlota Svatková, která se umístila na 14. a 19.místě.

V první desítce startovního pole se z českého výběru v pásmu 144 MHz ještě umístili Dalibor Bakala na 4. místě, dále na 7. místě Robert Polák a Martin Šimáček, 10. byl Matěj Žáček a v pásmu 3,5 MHz obsadil opět 7. místo Martin Šimáček, 8.místo Kateřina Bžatková a  9. místo Martin Kinc.

O 4 sady medailí ve 4 kategoriích se nakonec podělili zástupci 6 států, nejúspěšnější byla výprava z Ruska před Ukrajinou a Českou republikou.

20        8-8-4  Rusko
10        6-2-2  Ukrajina
12        1-4-7  Česká republika
4          1-2-1  Slovensko
1          0-0-1  Bulharsko
1          0-0-1  Litva

Česká výprava tak úspěšně navázala na předchozí výsledky a chebští závodníci u toho opět nechyběli.