Monday 06. 07. 2020    
úvod | asociace ROB |
ARDF TEAM CHEB
OK 1 KCH

Letní tábor 2-10.8.2014 Zvůle

Letní tábor ve Zvůli 2-10.8.2014

Pro letošní rok jsme si jako místo letního tábora trochu netradičně vybrali osadu Zvůle v krásném prostředí České Kanady. A nebyli jsme sami, před námi zde měli své prázdninové působiště oddíly ASP a FPA, po nás se v chatkách zabydlí GBM a repre.

Kromě běhání po lesích s rádiem i bez něj jsme hubili po celém světě epidemie všech zákeřných nemocí, na které si vzpomenete, včetně těch pro nás trochu exotických. Někdo byl očkován a měl tedy výhodu, jiný nebyl a jak to s ním dopadlo......? Nu, nakonec jsme přece jen vyhráli.

Krabovo článek

V letošním roce jsme se rozhodli netradičně přesunout letní soustředění do (pro některé notoricky známého) okolí jindřichohradecké osady Zvůle v lesích české Kanady. Zejména starší zde neběhali poprvé. A samozřejmě kromě tréninku běhání s mapou a rádiem nemohla chybět ani táborová hra nesoucí název EPIDEMIE!
Za snažení na trénincích během roku všechny děti dostávaly do svých očkovacích průkazů očkování proti nejrůznějším nemocem, od tuberkulózy přes žlutou zimnici až třeba po horečku Dengue. Očkování pak zúročily na táboře, kde se všichni stali příslušníky terénních týmů Světové zdravotnické organizace. Každý též získal odbornost v jedné ze čtyř kategorií, člověk tedy mohl potkat lékaře, patologa, virologa, laboratorního technika, ale i dispečera, šéfa logistiky nebo molekulárního biologa.
Každé ráno se z mapy světa dozvěděli, kde vypukla epidemie nějaké zákeřné choroby a na základě svých odborností sestavili čtyřčlenný tým, který dostal za úkol nákazu zlikvidovat. Od povahy nemoci se odvíjel konkrétní úkol – odebrat co nejrychleji vzorek kontaminované vody, zajistit transport zvířete-přenašeče nákazy, zapamatovat si důležitou sekvenci DNA atd. Všechno se samozřejmě odehrávalo při použití ochranných pomůcek, takže zejména koupající se výletníci a kempaři měli zpočátku z houfu dětí v bílých tričkách s gumovými rukavicemi a v rouškách trošku nepříjemné pocity, brzy si ale zvykli. Nic jiného jim ani nezbylo. Na konci hry pak každý účastník dostal certifikát s dosaženou úrovní odbornosti, která se odvíjela od počtu vyléčených epidemií a tedy zachráněných měst.

Celkově se tábor velmi vydařil a vycházelo nám vstříc i počasí, jen několik dnů pršelo a dalo se tak téměř každodenně koupat v překvapivě čistém rybníce vedle kempu. Kromě dalších zkušeností potřebných pro úspěšné zdolávání závodů si děti (snad) odnesly i další informace o tom, jak se reálně bojuje s nákazami. V současné době, kdy řádí v Africe Ebola, je to poměrně aktuální téma...  Ještě několik málo fotek, až se zpracují, budou ve fotogalerii.
Copyright ARDF-CHEB 2007, stránky jsou vytvářeny a spravovány publikačním systémem adSYSTEM

Lukyna | www.tisk-slozenek.cz | Drevoplot | www.cfklub.cz