Mistrovství světa veteránů v OB - Dánsko 6-13.7.2018

Mistrovství světa veteránů v orientačním běhu - Dánsko 6-13.7.2018

Mistrovství se konalo za jasného, teplého počasí 6. až 13.7.2018 v Dánsku.
Na programu byly postupně v jednotlivých dnech, trenink na sprint, kvalifikace na sprint, finále sprint, trenink na middle , kvalifikace na les (middle a long), finále middle, trenink long a končilo se finálem long.
Startovalo přes 4000 závodníků z 48 zemí, nejvíce v kategorii mužů M70 (přes 400), u žen pak W60 a W65.

Kvalifikace sprintu byla ve vědeckém parku v Hørsholmu, kde byla zástavba i lesní prostory. Finále sprintu se odehrálo v centru Kodaně, shromaždiště bylo u královského hradu Christiansborg. Běhalo se přístavem, po nábřežích, kontroly byly i ve vnitroblocích domů, závěr pak byl v areálu Christiansborgu.

Kvalifikace na middle a long se běžela v Tisvilde Hegn v borovicovém a smrkovém lese s hustníky, terén byl jen mírně kopcovitý, místy členité terenní tvary, dost cest a pěšin. Finále middlu se běželo v těžší části Tisvilde, s méně cestami, tratě vedly složitým terénem s menší viditelností, s údolíčky, hřbítky, prohlubněmi a kupkami. WMOC končilo finálem longu v největším lesním komplexu v lese Gribskov, s mírně kopcovitým terénem, s množstvím kupek, prohlubní, bažin a bažinek, průběžnost a viditelnost se dost měnila, pod nohami dost klacků a suchých větví.

Z našeho oddílu jsem se zúčastnil pouze já v nejvíce obsazené kategorii M70. Postupový klíč při pěti rozbězích (po 80ti závodnících) určoval zařazení do finálových skupin A-E po 16ti závodnících. V kvalifikaci na sprint jsem skončil na pěkném 11. místě a postoupil do finále A, kde jsem ovšem v závěru po ztrátě koncentrace vynechal desátou kontrolu a byl konec nadějím na  hezké umístění. Kvalifikaci na lesní závody jsem běžel na úrovni pro postup do finále B, ke konci jsem předposlední kotrolu zaměnil se sběrkou, nechal jsem zde asi 9 minut a propadl se do finále C. Ve finále middlu C jsem po standardním výkonu byl 31. (z 84) celkově 199. Ve finále longu C za úmorného vedra jsem byl 29.(84) celkově 197.