20.mistrovství Evropy 17-23.8.2015 Mariánské Lázně




20. mistrovství Evropy v rádiovém orientačním běhu


Mariánské Lázně 17.23.8.2015

Po jedenácti letech zavítá evropská závodnická špička v rádiovém orientačním běhu opět do České republiky. Západočeské Mariánské Lázně budou třetí týden v srpnu hostit účastníky 20.mistrovství Evropy - Regionu 1 IARU, kteří se utkají ve čtyřech závodech o šest sad medailí - 4x individuální a 2x týmové.

Chebský oddíl ROB se významnou měrou podílí na přípravě a organizaci mistrovství, nevynechává ale ani závodnickou stránku. V seniorských a veteránských kategoriích byly nominovány i tři chebské ženy:

Eliška Kuncová - kat. W21


Blanka Adámková - kat. W35


Alena Pátková - kat. W60


Závody:

Úterý 18.8. - foxoring - cíl - Javořina (Úbočí-Podlesí)
Středa 19.8. - sprint - cíl - Hamrníky - Koupaliště LIDO
Čtvrtek 20.8. - 3,5/144 MHz - cíl - Studánka u Tachova
Sobota 22.8. - 3.5/144 MHz - cíl - Maršovy Chody

Starty všech závodů jsou v 10.00 hod

Informace na www.ardf2015.cz                       výsledky celkové

Bulletin 1       Bulletin 2        Bulletin 3      Bulletin 4



Krátký článek pro chebské radniční listy
:

            V druhé polovině srpna proběhlo v Mariánských Lázních 20.mistrovství Evropy v rádiovém orientačním běhu, na jehož uspořádání se významnou měrou podíleli i členové chebského oddílu ROB. Šampionátu se zúčastnilo na 350 závodníků a jejich doprovodu z 26 zemí. Mezi sportovce se rozdělilo celkem 66 sad medailí, z toho 44 za individuální výkony a 22 v soutěži družstev. Čeští reprezentanti v juniorských, seniorských a veteránských kategoriích získali neuvěřitelných 64 medailí a 22 titulů Mistra Evropy, což je v celé historii ROB nejlepší výsledek. Z chebského oddílu se na letošní vrcholnou sportovní soutěž nominovala Eliška Kuncová (kat. W21), která startovala ve foxoringu a v závodě v pásmu 3,5 MHz, Blanka Adámková (kat. W35) startující ve foxoringu, sprintu a v pásmu 3,5 MHz a Alenka Pátková (W60), která absolvovala sprint a závody v pásmu 3,5 a 144 MHz. Zlatou medaili ze sprintu z ME 2013 obhájila Blanka Adámková, která spolu s kolegyněmi z družstva vybojovala ještě titul Mistra Evropy v družstvech v pásmu 3,5 MHz a současně i stříbrnou medaili v individuálním hodnocení. Na foxoringu doběhla na pátém místě. Dva evropské tituly si odnesla Alenka Pátková v soutěži družstev v pásmu 3,5 a 144 MHz a k tomu bronzovou medaili za individuální výkon v pásmu 144 MHz. Stříbro v soutěži družstev v pásmu 3,5 MHz získala Eliška Kuncová, když ve foxoringu obsadila velice hezké 5.místo. 

            Mistrovství se povedlo i po organizační stránce, za což patří poděkování organizačnímu výboru v čele s Miroslavem Vlachem a všem pořadatelům.

 

Mapy jednotlivých závodů:

Článek pro Chebský deník

Mistrovství Evropy v rádiovém orientačním běhu přineslo chebským děvčatům 7 medailí

Blanka Adámková obhájila evropské zlato z roku 2013

            V druhé polovině srpna proběhlo v Mariánských Lázních 20.mistrovství Evropy v rádiovém orientačním běhu, na jehož uspořádání se významnou měrou podíleli i členové chebského oddílu ROB. Šampionátu se zúčastnilo na 350 závodníků a jejich doprovodu z 26 zemí. Mezi sportovce se rozdělilo celkem 66 sad medailí, z toho 44 za individuální výkony a 22 v soutěži družstev. Čeští reprezentanti v juniorských, seniorských a veteránských kategoriích získali neuvěřitelných 64 medailí a 22 titulů Mistra Evropy, což je v celé historii ROB nejlepší výsledek. Z chebského oddílu se na letošní vrcholnou sportovní soutěž nominovala Eliška Kuncová (kat. W21), která startovala ve foxoringu a v závodě v pásmu 3,5 MHz, Blanka Adámková (kat. W35) startující ve foxoringu, sprintu a v pásmu 3,5 MHz a Alenka Pátková (W60), která absolvovala sprint a závody v pásmu 3,5 a 144 MHz.

Tréninkový kemp

            Samotnému šampionátu předcházel tréninkový kemp, který zajišťovali členové chebského oddílu ROB. Proti jiným tréninkovým akcím před ME nebo MS, kde se běží klasické závody podle startovních listin, byl tento pojat poněkud netradičně. Po čtyři dny byly pro účastníky, kterých bylo nakonec kolem 120ti, připraveny tratě v pásmu 80 m a 2 m, na foxoringu a ve sprintu, přičemž start i cíl byl tzv. „samoobslužný“. Každý závodník si mohl přijít ve vymezeném čase, sám se odstartovat a po doběhu v cíli si vyčíst elektronický čip s časem běhu a nalezenými kontrolami. Běhalo se na mapách kolem Mariánských Lázních, a to za hřbitovem k Medvědímu pramenu a v prostoru mezi sjezdovkou a Karkulkou, kde pak byly rovněž oficiální tréninky ME.

Příjezdový den a trénink

            Centrum Mistrovství Evropy bylo v hotelu Krakonoš, kde byla ubytována polovina účastníků, další závodníci a jejich doprovod pak bydleli v hotelu Goethe v Závišíně a v hotelu Slávie a Zlatý zámek ve městě nedaleko kolonády. V příjezdový den se registrovaly výpravy z 26 zemí Evropy a Asie : Belgie, Bělorusko, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Kazachstán, Litva, Maďarsko, Moldávie, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Švédsko, Švýcarsko, Ukrajina, Velká Británie. Závodníci odpoledne absolvovali trénink na foxoring a sprint a dostali informace k celkému průběhu šampionátu.

Foxoring

            Závod ve foxoringu, jehož principem je podle mapy a buzoly doběhnout do stanového bodu odkud pomocí zaměřovacího přijímače závodník nalezne slabě vysílající vysílač a tedy kontrolu, se běžel na mapě „Rádiovka“ v členitém a kamenitém terénu nad obcemi Úbočí (start) a Podlesí-Javořina (cíl). Stavitel Jan Michalec připravil pro závodníky zajímavé tratě s možnostmi volby jak pořadí vyhledávaných kontrol, tak i postupu mezi jednotlivými kontrolami. Protože se foxoring nejvíce blíží klasickému orientačnímu běhu, přivezli si mnohé výpravy na tuto disciplínu právě specialisty z OB. Vzhledem k tomu, že čeští reprezentanti mají i v orientačním běhu velmi dobré výsledky, nedokázala je převaha specialistů v některých kategoriích zaskočit a po prvním dnu měla Česká republika 9 medailí, z toho jednu zlatou, tři stříbrné a 5 bronzových. Na zlato dosáhl v kat. M40 Petr Hrouda, stříbro pak vybojovali Martin Kinc (M19), Jakub Oma (M21), Mojmír Sukeník (M60), bronzové medaile získali Dan Šístek (M40), Josef Petr (M50), Kateřina Bžatková (W19), Pavla Hažmuková (W35), Leona Soukupová (W50). Chebská Eliška Kuncová (W21) doběhla pátá stejně jako Blanka Adámková (W35).

Sprint

            Závod ve sprintu je nejrychlejší disciplínou v ROB a to jak do rychlosti běhu, zaměřování, rozhodování volby pořadí atd. Vysílače na kontrolách vysílají pouhých 12vteřin v minutovém cyklu. Sprint se běhá dvoukolově, tzn. že v prvním kole závodník vyhledává kontroly určené pro první úsek (obvykle vysílají značky morseovy abecedy pomaleji), poté je povinen orazit tzv. „diváckou“ kontrolu, která bývá umístěna tak, aby fanoušci viděli probíhající závodníky a mohli srovnávat časy jednotlivých soupeřů. Poté závodník absolvuje druhé kolo, jehož vysílače vysílají na jiném kmitočtu a značky morseovy abecedy jsou v rychlejším tempu. Z druhého kola pak míří na „maják“, který jej navádí do cíle a poté koridorem na cílovou čáru. Sprint je pro české závodníky prestižní záležitostí, neboť je to „naše“ disciplína, ať již co do jejího vzniku nebo dosahovaných výsledků. Závod se běžel v rovinatém velice dobře prostupném terénu u Hamrníků. Start byl u fotbalového hřiště v Drmoulu, divácká kontrola a cíl pak na koupališti LIDO v Hamrníkách. Stavitel tratí Miroslav Vlach při jejím koncipování vycházel z toho, že rychlost bude rozhodujícím faktorem pro dosažení vítězství. Podle jeho předpokladu by trať s 12ti kontrolami a délkou cca 2,8 km vzdušnou čarou měli muži běžet pod 15 minut. Vítězný Karel Fučík trať absolvovasl za necelých 13 minut. Česká reprezentace získala ve sprintu pět zlatých, sedm stříbrných a jednu bronzovou medaili. Zlatou medaili si na krk zavěsili Blanka Adámková (W35), Eliška Voráčková (W60), Martin Šimáček (M19), Karel Fučík (M21), Zbyněk Žáček (M40), stříbrnou medaili Kateřina Bžatková (W19), Alžběta Léharová (W21), Jitka Šimáčková (W35), Leona Soukupová (W50), Martin Kinc (M19), Jakub Oma (M21), Antonín Šindelka (M40), bronzovou pak Jana Omová (W60).

Klasika 1 v pásmu 3,5 MHz a 144 MHz

            Následovaly klasické závody v pásmu 3,5 MHz (80 m) a 144 MHz (2m). Juniorské, seniorské a nejmladší mužská veteránská kategorie běžely závod na dvoumetru, zbytek veteránských kategorií pak na osmdesátce. Pro závod byla zcela nově zmapována část lesa u obce Studánka na Tachovsku. Stavitel tratí Martin Baier „vyhnal“ závodníky do lesa čtyřmi různými koridory, čímž dosáhl poměrně velkého rozptýlení závodníků hned po startu. Kromě bojů o individuální medaile se tentokrát soutěžilo i o umístění družstev, kdy se sčítaly dva nejlepší výsledky z maximálně tříčlenného týmu. Čeští závodníci vybojovali v jednotlivcích dvě zlaté, šest stříbrných a pět bronzových medailí, a to Jitka Šimáčková (W35), Ondřej Šimáček (M21) zlato, Barbora Matoušková (W19), Alžběta Léharová (W21), Blanka Adámková (W35), Eliška Voráčková (W60), Jiří Mareček (M50), Mojmír Sukeník (M60) stříbro, Justýna Bouchalová (W19), Leona Soukupová (W50), Jana Omová (W60), Martin Šimáček (M19), Karel Fučík (M21) bronz. V soutěži družstev pak Česko získalo 8 zlatých medailí, a to ve všech ženských kategoriích (W19-W60) a v kategorii juniorů, mužů a veteránů M60, a stříbro v kategorii M40. Chebská Alena Pátková (W60) doběhla na pátém místě a její čas by rovněž stačil na zlato v družstvech.

Volný den a stanice OL20ARDF

            Po třech závodních dnech následoval den oddychu a kultury. Na dvě stovky účastníků se vypravilo na zajímavá místa Karlovarského kraje. V Karlových Varech si prohlédli Muzeum Jana Bechera, kolonádu a Vřídlo, ve Františkových Lázních pak Dvoranu Glauberových pramenů a rezervaci SOOS. Část jich zamířila do zámku Kynžvart a do Kláštera Teplá, kde si prohlédli historickou knihovnu. Zbytek závodníků a jejich doprovodu si zvolil jiné téma, než které nabídli pořadatelé, např. výlet na rezervaci Kladská. Pro radioamatéry s volací značkou vysílala z vily Berolína speciální radioamatérská stanice OL20ARDF symbolizující 20.mistrovství Evropy v ROB ve svém označení.

Klasika 2 v pásmu 3,5 MHz a 144 MHz

            Poslední závodní den se jelo opět na Tachovsko, rovněž na nově zmapovaný závodní prostor o velikosti téměř 9 km2. Start byl umístěn za obcí Nové Sedliště, závodníci se pak po nalezení kontrol museli dostat do cíle na fotbalovém hřišti v Maršových Chodech. Závodníci z juniorských a seniorských kategorií a kat. M40 běželi tentokrát osmdesátku, zbývající kategorie dvoumetr. Tratě opět stavěl Martin Baier a svého úkolu se zhostil na výbornou. Závodníci měli možnost zvolit si jak pořadí vyhledávaných kontrol, tak i různé postupy mezi kontrolami. Do bojů o medaile zasáhla i chebská Eliška Kuncová, která startovala jen v úvodním foxoringu a vedla si velice dobře. V posledním závodu šampionátu získalo Česko 11 individuálních medailí a 9 medailí v soutěži družstev. Zlaté medaile a tituly Mistra Evropy vybojovali Eliška Voráčková (W60), Jan Priessnitz (M19), Jakub Oma (M21), stříbrnou medaili Justýna Bouchalová (W19), Karel Fučík (M21) a Petr Hrouda (M40), bronz pak Ludmila Ondrouchová (W35), Marcela Šrůtová (W50), Alena Pátková (W60), Martin Šimáček (M19), Jiří Mareček (M50). K tomu je třeba připočíst ještě zlato v soutěži družstev v kategoriích W60, M19, M21, stříbro v kategoriích W19, W21, W50, M40 a M50 a bronz v kategorii W35.

Česká výprava získala 64 medailí přičemž v konferenčním sále hotelu Cristal Palace, kde probíhalo vyhlášení výsledků, zazněla celkem 22x česká hymna. Z dvaceti šesti zúčastněných států si jich 15 odvezlo nejméně jednu medaili. Chebská děvčata Eliška Kuncová, Blanka Adámková a Alena Pátková vybojovala pro svůj oddíl sedm medailí, z toho 4 zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou.. 

            20.mistrovství Evropy se povedlo i po organizační stránce, za což patří poděkování organizačnímu výboru v čele s Miroslavem Vlachem a všem pořadatelům.Na uspořádání se podílelo celkem 40 pořadatelů, z toho bylo 23 z chebského oddílu ROB, a 8 zahraničních členů mezinárodní jury. Podle zahraničních i domácích účastníků se jednalo o jedno z nejlépe uspořádaných mistrovství za posledních 10 let, o čemž svědčí i ocenění ze strany představitelů Mezinárodní radioamatérské unie (IARU) a závěrečný potlesk ve stoje ze strany závodníků a ostatních účastníků šampionátu.

            Podrobnosti k soutěži, kompletní výsledky a mapy naleznete na stránkách mistrovství www.ardf2015.cz nebo na stránkách www.ardf.cz.

 
Český rozhlas Plzeň/Karlovy Vary - reportáž z ME (sprint)

ČT Sport - reportáž z ME - rozhovor s Karlem a Bárou - sprint

 Článek Chebský deník 3.9.2015

- - / - - - / . // - - / - - - / . //   - - / - - - / .. // - - / - - - / .. //   - - / - - - / ... // - - / - - - / ... //   - - / - - - / .... // - - / - - - / .... //   - - / - - - / ..... // - - / - - - / ..... //